Disleksi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

disleksi-4Dahi hastalığı olarakta bilinen Disleksi Hastalığı, okuma becerisini etkilediği için ilköğretimin ilk yıllarında fark edilir. Öğrenmeyi etkileyen bu sorun çocuğun özgüvenini yitirmesine neden olabilir. Okuma-yazmada zorlanan çocuk okuldan ve çevreden kendini soyutlar.  Einstein’dan Mozart’a, Beethoven’dan Leonardo da Vinci’ye kadar birçok dâhinin yaşadığı bir rahatsızlıktır disleksi. Temel olarak okuma becerisini etkilediği için yaygın olarak ilköğretim yıllarında fark ediliyor ya da fark edilmesi beklenir. Ancak bazen bu sorunu anlamak ve belirlemek çok kolay olmayabilir.

Disleksi-nedir-Tedavisi-var-mi-Kimlerde-gorulur-5801Disleksi, Latince kökenli olan “bozukluk” ve “kelime” sözcüklerinin birleşiminden oluşan bir terimdir. Nesneleri isimlendirmek, sesleri öğrenmek, hafıza alanlarında yaşanılan sorunlar bireyin sahip olduğu bilişsel beceri ve potansiyeli kullanamamasına neden olur. Çocukların özellikle disleksi rahatsızlığına yakalanıp yakalanmadığını okuldaki başarısı, çevresi ile uyumu, iletişimi, öğrenme etkenlerinden ayırt edilebilir. Yetersiz eğitim-öğretim düşük başarılara neden olabilir. Yaşam koşulları, devamsızlık, etnik ve kültürel farklılıklar ( Konuşulan dilin ana dil olmaması gibi) karşımıza çıkmaktadır. Disleksi rahatsızlığı iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

1.Disfonetik İşitsel Form ( Algısal ,P tipi)

2.Diseidic Görsel form ( Linguistik, L tipi) % 60- 80 i  erkektir.

Disleksi Hastalığının tanısı nadiren okula başlamadan ana okulu düzeyinde konulabilir. İleri dönemlerde de devam edebilir. Her sorun ve hastalıkta olduğu gibi disleksi rahatsızlığına yakalanan çocuklarda da erken tanı oldukça önemlidir. Bu yüzden risk altında olan çocukların dikkatle gözlemlenmesi gerekmektedir. Genellikle öğrenme bozukluğu ilköğretime başlayan çocuklarda ortaya çıkar. Ancak okul öncesi dönemde de bunu gözlemlerimizle fark edebiliriz.

disleksi-hastasi-olanlarin-gozunden-gormeye-ne-dersiniz-705x290Disleksi Rahatsızlığının Belirtileri

Çocukların öğrenme güçlüğü çekmesi ve aşırı hareketliliklerinin belirtileri okul öncesi dönemde bazen farkedilemeyebilir. Okul öncesi çocuklarda disleksi rahatsızlığının belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Elleri, ayakları sürekli kıpır kıpırdır, her yere tırmanır.
 • Gelişimsel açıdan bazı gecikmeler olabilir. (Geç konuşma, geç yürüme gibi.)
 • Kelime hazinesinin artışında yavaşlık görülebilir ve karmaşık cümleleri anlamada zorlanabilir.
 • Duyar fakat dinlemiyor gibidir.
 • Yön kavramı (sağ, sol, yukarı, aşağı) gelişiminde zorlanabilir.
 • Kolay organize olamaz.
 • Sabırsızdır, oyunlarda sırasını bekleyemez ve saldırgan davranışlar gösterebilir.
 • Kısa süreli dikkat ve konsantrasyon güçlükleri çeker.
 • Başkalarının konuşmalarını sürekli olarak keser ve bütün bir cümlenin bitmesini bekleyemez.
 • Olayların sonuçlarını düşünmeden hareket eder.
 • Bebeklik döneminden itibaren huysuzdur.
 • Uyku ve yemek düzeninde bozukluklar gösterebilir.
 • Verilen talimatları almada güçlük çeker.
 • Genellikle dağınıktır ve kuralları sevmez.

Disleksi Nasıl Tedavi Edilir?

Disleksinin belirli bir tedavisi yoktur. Herhangi bir tıbbi müdahalesi bulunmamaktadır. Bu sorunun çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları kapsamında ele alınması gerektiği kanısına varılmıştır. Yaş ilerledikçe okuma sorunları ve bazı sorunlar düzelebilir. Ancak yazı hataları ve yavaş okuma gibi bazı sorunlar kalıcı olur.

dis5

Yazar: Mehmet Parlak