Diş Hassasiyeti nedir? Nasıl Oluşur?

İnsanların en sık şikayetlerinden biri olan diş hassasiyeti insanları oldukça rahatsız etmektedir. Değişik sebeplerden ötürü ortaya çıkan bu rahatsızlık, dişlerin yüzeyindeki minenin aşınmasından kaynaklanmaktadır. Bunun oluşmasındaki en büyük neden dişlerin yanlış şekilde fırçalanmasıdır. Genellikle yanlış diş fırçasının kullanılması ya da uygun olmayan fırçayla fırçalanmasından ötürü bu mine tabakası zedelenmekdir. Ayrıca Ortadontik problem de denilen dişlerin çarpık oluşması da yüzeyin aşınmasına neden olmaktadır. Dişlerimiz yaşam kalitemizi oldukça olumsuz etkilemektedir. Dişlerini gereğinden fazla sıkan kişilerinde dişleri hassaslaşmaktadır.

hypersensitivity1Bir diğer sorun ise dişlerin neden sızladığıdır. Bunun ise birden fazla nedeni olmaktadır. Diş hassasiyetinede ayrıca bu da neden olur. Diş minesinin yüzeyinde oluşan açıklıklar yani diş eti çekilmeleri, diş yüzeyinde defektler de diş sızlamasının nedenleri arasında sayılabilmektedir. Dişlerde oluşan derin çürük sıcak ve soğuk içeceklerle de dişler hasar görmektedir. Bu durumdan rahatsız kişiye uygulanacak tedavi hangi aşamada olursa olsun öncelikle bir uzmanına başvurması onun sağlığı açısından daha da önemli olmaktadır. Uzman tarafından incelenen hastaya gerekli tedavi yöntemi önerilmektedir. Aksi taktirde diş bir sonraki tedavi aşamasına girerek çürük söz konusu ise kanal tedavisine sadece diş yüzeyinin aşınması söz konusu ise bu zamanla çürüğün ilk aşaması olmaktadır.

Hassas Dişlerde Dikkat Edilmesi Gerekenlere bakacak olursak;

Hassas dişlere sahip olan bir kişinin ortadontik problemlerin yanı sıra beslenmenin de oldukça etkisi bulunmaktadır. Sürekli asitli içecekler tüketen kişilerde diş minesin de aşınma daha hızlı ilerlemektedir. bu durumda aşırı asitli içeceklerden kaçınmak diş sağlığı açısından önemlidir. Birde doğru fırçalamanın yanı sıra doğru diş macununda seçilmesine özen göstermeliyiz. Dişlerinizde hassasiyet varsa öncelikle beyazlatıcı aşan içeren macunlardan da kaçınmanız gerekmektedir Çünkü bu tür macunların içerdiği florür dişlerin yüzeylerini etkilemektedir. O yüzden öncelikle Uzman önderliğinde gerekenleri yapmak daha doğru olmaktadır.