Diş Eti İltihabi Nedir?

Diş Eti İltihabı nedir:

Yumuşak dokudan oluşan diş eti dişlerin alt kısmını çevreler. Diş etlerine bakmak dişlere bakmak kadar önemlidir. Toplumumuzda sıkça karşılaşılan bir rahatsızlık olan diş eti iltihabı insanlar için büyük bir sorundur. Bu rahatsızlık tıp dilinde mikrobiyal dental plak olarak adlandırılır. Diş üzerinde mikrop gruplarının birikmesiyle oluşmaktadır. Dişte gözle görülmeyen şekilde de oluşabilir. Şu bilinmelidir ki diş sağlığı mutlaka sürekli kontroller ile takip edilmelidir.
Mikropların diş tabakasına yerleşmesi ve zararlı bakterilerin iltihap oluşturulmasıyla meydana gelmektedir. Şayet tedavi edilmezse dişlere de zarar vererek bu rahatsızlık ileri ki aşamalara geçer. Tedavi edilerek diş etleri eski sağlığına kavuşur.

Diş Eti İltihabı

Diş eti diş plakalarına neden olmaktadır. Diş eti iltihabı ve diş plakaları birleşirse çenede büyük problemlere sebep olabilir.

Belirtileri:

Diş eti kanamaları
Ağız kokusu
Ağızda oluşan kötü tat
Sağlıksız dişler
Diş eti kızarıkları
Diş ağrısı
Bu belirtiler diş eti iltihabının en belirgin semptomlarıdır. Bu belirtiler hastada varsa en yakın kuruluşuna başvurması şiddetle tavsiye edilir.

Nedenleri:

Şeker hastalığı
Sigara kullanımı
Stres
Düzensiz beslenme şekli
Yanlış veya kötü yapılmış kanal tedavisi, köprü, dolgu
Bazı kullanılan ilaçlar
Yanlış diş fırçalama
İyi olmayan diş macunu kullanımı
İrsi olan sebepler
Yukarıda verilen nedenler iltihap oluşumu etkileyerek ağız ve diş sağlığını tehdit eder. Bu yüzden yukarıda verilen nedenlerin biri veya bir kaçı varsa tedaviye başvurulması önerilmektedir.

Tedavisi:

Öncellikle hastaların doktor kontrolünde olması gerekir. Doktor tarafından hastaya yapılan tahlil ile rahatsızlık bulunur. Hastanın durumuna göre en iyi tedavi seçeneği belirlenir. Doktorun uyguladığı tedavi yöntemi ile hasta eski sağlığına kavuşur ancak şu bilinmelidir ki doktor kontrolünde olmayan ilaç kullanımı hastanın diş ve diş etine ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle kullanılan her ilaç doktor kontrolünde olması gerekir. Bu ilaçlar genellikle antibiyotiktir. Antibiyotik kullanımı diş eti iltihabında etkilidir. Diş eti iltihabı basit bir rahatsızlık olarak görülüp tedavi edilmediği takdirde diş kaybına sebep olabilecek kadar ciddidir.

Bunun yanında her şeyin başı temizliktir. Ağız temizliği bu rahatsızlığın riskini azaltır. Düzenli bir şekilde diş fırçalanması ve ağız temizleme sularının kullanılması uzmanlar tarafından önerilir. Bunlara ek olarak diş plaklarının oluşumunu önlemek için diş ipi tavsiye edilir.