Cushing Hastalığı Nedir?

Cushing Hastalığı

 

9-6
Cushing hastalığı genellikle kadınlarda görülen bir hastalıktır. Kortizol adı verilen bir çeşit hormon böbrek üstü bezlerinde üretilmektedir ancak bu kortizol adlı hormon böbrek üstü bezlerinde olması gerekenden daha fazla oranda üretildiği takdirde veya çok uzun süre kortizonlu ilaçlar kullanılırsa bu hastalık ortaya çıkar. Kortizon kullanımı birçok hastalar için gereklidir. Bazı romatizmal hastalıklarda,eklem iltihaplarında,organ nakli yapıldıktan sonra organ reddini engellemek için kullanılır ancak kullanım dozu oldukça yüksektir. Bu sebeple bazı yan etkiler ortaya çıkar.

Harvey Cushing tarafından tespit edilen bu hastalık kadınlarda erkeksi görünüm,aşırı kilo alma,kan şekerinde yükselme gibi belirtilerin meydana geldiği bir tür rahatsızlıktır. Bu hastalığa yakalanan kişilerin idrarlarında şekere rastlanır.
Bazı hastalıklar kullanılan kortizon cushing sendromuna sebep olur ancak bu ilacın cushing hastalığına neden olması için uzun süre ve yüksek dozlarda kullanılması gerekir. Bu durumda hayati risk vardır ve sebep olduğu problemler oldukça ciddidir. Doktor kontrolünde kullanılan kortizonun yan etkilerinin ortaya çıkma ihtimali oldukça düşüktür.

Belirtileri

– Hastanın ay dede yüzü görünümünün oluşması

– Yüzün kilolu olması

– Yüzün şiş ve pembe görünümde olması

– Ense bölgesinde yağ birikmesi

– Omuzların arasında yağ birikmesi

– Karın bölgesinde yağ birikmesi

– Kolların ve bacakların zayıflaması

– Baş ve sırt ağrısı

– Yorgunluk

– Kaslarda güçsüzlük

– Karın bölgesinde ve göğüslerde çatlama oluşması

– Erkeklerde cinsel isteksizlik

– Kadınlarda adet düzensizliği

– Sivilce oluşması

– Vücutta kıllanma

– Bu hastalığın ilerlemesi takdirde hastada hipertansiyon,şeker hastalığı,kalp hastalıkları,psikolojik bozukluklar,kemik erimesi ortaya çıkabilir

Bu belirtiler dışında hastada başka belirtilerde görülebilir ve hastadan hastaya belirtilerde değişkenlik gösterebilir.

Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinde ilk olarak kortizolün çok fazla salgılanmasını önlemektir. Doktor kontrolünde bu hastalığın sebebi kullanılan ilaçlar ise bu ilaçlar kademeli olarak azaltılmaya başlanabilir. Hastanın kendi başına ilaç azaltması veya ilaç kullanımını bıraktığı takdirde hastalık artabilir. Kesinlikle hastanın doktor kontrolünde olması gerekir. Bu hastalığın tedavisinde iyileşme görülmektedir.