Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak Hastalığı Nedir?

çölyak-hastalığı

Çölyak Hastalığı bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus adı verilen yapılarının bozulması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır ve bu sebepten yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Çölyak Hastalığının 300 den fazla semptomu vardır. Bu semptomlar kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Çölyak Hastalığı yakalanan hastalar gluten içeren gıdalarla beslendikleri için ince bağırsakta oluşan immunolojik reaksiyonlar sonucu hücrelerde iltihap ve hasar oluşturur. Gluten maddesi alerji nedeniyle villus çıkıntılarını tahrip eder. Çölyak hastalığına yakalanan hastalar genellikle buğday,arpa yulaf ve çavdarlı gıdaları tüketmezler.

Çölyak Hastalığının tanısını gastroenterolog bırakabilir.Hastanın doktorunun kontrolünde bir kaç tahlil yapması gerekir. Yapılan tahlil ile hastalığın tehşisi bırakılabilir.

Çölyak Hastalığını teşhisi zor olan bir hastalıktır. Çünkü belirtileri çoğunlukla başka bir hastalığı da göstermektedir.

Çölyak Hastalığının Belirtileri

– İshal

– Kansızlık

– Gaz şikayetleri

– Kaslarda zayıflama

– Çocuklara gelişim sorunu

– Eklem ve kemik ağrıları

– Dışkıda anormallik

– Kusma

– İştahsızlık

– Sinirlilik

– Ciltte kaşınma döküntüleri

– Boy kısalığı

– Karaciğer rahatsızlığı

– Karında şişkinlik

Hastalarda bu belirtiler varsa en yakın bir sağlık kuruluşuna başvuru yapmaları gerekir. Bunlarla beraber başka belirtilerde olabilir.

Tedavi Yöntemleri

Bu hastalığın tedavi yöntemi doktor kontrolünde gluten içermeyen besinlerle beslenmektir. Hastaların ömürleri boyunca gluten içeren besinlerden uzak durmaları gerekmektedir. Doktorun kontrolünde olunması gerekir. Hastanın kendi başına bulduğu tedavi yöntemlerinden kesinlikle uzak durmalıdır. Doktorun verdiği önerilere göre davranmalı ve kesinlikle doktor kontrolünde olunması gerekir.