Çocuk Felci Nedir? Riskleri Ve Korunma Yolları Nelerdir?

cocuk-felci-nedir-3705Her ebeveyn çocuklarının kusursuz olmasını ister. Bu yüzden ömrünü ve her şeyini onun mutluluğu için harcamaktan çekinmez. Ebeveynleri üzen en büyük sıkıntılardan biride çocuğun felçli olması. Çünkü Çocuk felci zamanında önüne geçilmeyen bir viral hastalıktan da kaynaklanıyor olabilir. Bunlardan en önemlisi; Çocuk Felci yani Tıp dilinde Poliomyelit Özellikle omurilik kaslarının kasılması sonucu sinir hücrelerinde zarar meydana getiren Polio virüs‘ün neden olduğu ve bulaşıcı bir enfeksiyon olduğu unutulmamalıdır.

Polio virüs‘ün neden olduğu bu enfeksiyonun belirtilerine bakılacak olursak;

Bu enfeksiyon genellikle yaz ve sonbahar aylarında küçük ve göze çarpmayacak derece de bölgede yaygın olan hastalıklarla kendini belli eder. Bu enfeksiyon ile birlikte çocuğun ateşi 40°C’yi bulan yüksek ateş ve şiddetli baş ağrılarının yanında bulantı ve sırt kısmında oluşan ağrılarla kendini daha çok hissetirir. İlerleyen günlerde yaklaşık 4-5 gün sonra kasların iki yanlı ve bakışımsız olarak başlayan yavaş felç ortaya çıkar. İlerleyen 2-3 haftalarda ise bası kaslar normale dönebilirken bazı bölümler ise hiç düzelmez. Bu durumda felç tam olarak gerçekleşmiş olur.

Çocuk Felcine Neden Olan Bu Enfeksiyonun Yayılması;

Çocuk felcine neden olan Polio virüs’ün neden olduğu enfeksiyon daha çok dışkı yoluyla yayıldığı için, çevre sağlığı koşullarına dikkat edilmediği dönemlerde büyük salgınlara yol açtığı ortaya çıkmaktadır. Çocuklara verilen ve ağız yolu ile uygulanan aşı ile bu enfeksiyonun yayılması büyük ölçüde engellenmiştir. Çocuk felci ayrıca Omiriliğin ön kordonlarının iltihaplanması sonucu da felce neden olmaktadır. Bunun Tıp dilindeki karşılığı ise “POLİOMELİTİS” tir. Bu daha çok sonbahar ve yaz aylarında ortaya çıkar. Nedeninin bir çeşit virüs olduğu sanılmaktadır. Özellikle lağam sularının yiyeceklere bulaşması, sinek veya diğer böceklerin taşıdığı mikroplar şahısların ağzından ve burnundan çıkan damlacıklar ile bulaşmaktadır. Çocuk felcine sadece çocuklar değil yetişkinlerinde yakalanabileceği unutulmamalıdır. Enfeksiyon virüsün vücuda yerleşmesinden 1-3 hafta sonra ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyon seyri kişide öncelikle; Ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kusma, yorgunluk, boyun kasılması, sırt ağrıları ile kendini gösterir. Hastalığın ilk seyrinde erken tanı ve tedavi başlamazsa kol ve bacaklarda felç kaçınılmaz olur. Ayrıca enfeksiyon kapmış kişileri diğer kişilerden ayrı tutmak enfeksiyonun yayılmasını önlemektedir.

Serebral-PalsiSerebral-Palsi-Tedavisi-Serebral-Palsi-teşhisi-Serebral-Palsi-iyileşir-mi-beyin-felci

Çocuk Felcinde Riskli Durumlar Nelerdir?

  • Polio virüs Neden olduğu bu enfeksiyonun aşısının yapılmaması,
  • Salgının olduğu bölgelere bilmeden yolculuk yapmak
  • Gebelik
  • Bebek veya çok yaşlı olmak
  • Ağız, burun ve boğazda yaralanmaların meydana gelmesi ” bademciklerin alınması gibi”
  • Virüsün alınmasından sonra enfeksiyonun seyrini göstermesiyle aşırı stres

indirÇocuk Felcinin Neden Olduğu Enfeksiyondan Korunma Yolları;

Çocuk felcine neden olan enfeksiyondan korunmak için “SALK AŞISI veya SABİN AŞISI” yaptırmak. Bu aşılar özellikle ilki 6 aylık olmadan önce, ikincisi ilk aşıdan 2 ay sonra üçüncüsü ikinciden 6 ay sonra yapılmalıdır. 5 ve 15 yaşlarında bu tekrarlanmalıdır. Polio aşısı uygulanan çocuklarda koruma oranı %90 lara çıkmaktadır. Tedavi için mutlaka uzmana başvurulmalıdır.