Çiçek Hastalığı Nedir?

Çiçek Hastalığı

 

Çicek hastalığı
Çiçek hastalığı her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Çiçek hastalığı bir bulaşıcı hastalıktır. Bu hastalığa variola da denmektedir. Daha çok çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Bu hastalığın iki tane tipi vardır. Bunlar, variola major ve variola minor dır. İlkinde ölüm oranı,ikincisine göre daha yüksektir.
Çiçek hastalığı 3000 yıldan beri bilinmektedir. Tarihin en ölümcül hastalığı olarak bilinir. Çiçek hastalığı her insan bulaşabilir. Bu hastalık yakın temasla bulaşır. Özellikle ortak kullanılan eşyalarla kolayca bulaşabilir. Hastanın çevresindeki insanlarla yakın temas kurmaması gerekir. Bu hastalık kış ve erken ilkbaharda daha sık görülür.

Bu hastalığın gidişatı değişik bir şekilde ortaya çıkabilir. Bunlar;

– Basit tip: Sivilceler birbirlerinden ayrıdır. Hastalığın gidişatı iyidir.

– Konflüan tip: Sivilceler bir araya gelir. Hastalığın gidişatı kötüdür.

– Hemorajik tip: Sivilceler de ve göz konjonktivasında kanamalar görülür. Çiçek hastalığının en ağır ve öldürücü tipidir.

Bu hastalıktan korunmak için aşılanma yapılır. 1966 da WHO’nun başlattığı kampanyada tüm Dünya ülkeleri aşı yaptırarak hastalık günümüzde görünmez oldu. 1976 da çiçek olgusu bir iki ülkede bildirildi. Çiçek hastalığı, bildirimi zorunlu bir hastalıktır. Bu hastalık çocuklarda,yaşlılarda ve gebelerde ağır geçen bir hastalıktır.

Çiçek Hastalığının Belirtileri

Çiçek hastalığının belirtileri bunlardır ;

– Baş ve sırt ağrısı

– Kusma

– Kas sertleşmesi

– 39-40 °C varan ateş

– Vücutta kırmızılık

– Baş,göğüs,sırt,kol ve bacaklarda sert kabartılar,küçük kırmızı lekeler

Bu hastalığın evreleri vardır. Hastada bir anda bu belirtiler görülmez. Zamanla oluşan belirtiler birbirini izlemektedir. Hastanın ilk günde fark ettiği belirtiler ile bir kaç günden sonra fark ettiği belirtiler farklıdır. İlk olarak hastada baş ve sırt ağrısı,kusma,kas sertleşmesi ve 39-40° C ye varan ateşlenme görülür. Bir kaç gün sonra vücutta kırmızılık görülür. Baş,göğüs,sırt,kol ve bacaklarda sert kabartılar durumunda küçük kırmızı lekeler meydana gelir. Bu evreler bir anda meydana gelmez zamanla oluşur.

Çiçek Hastalığının Tedavisi

Çiçek hastalığının bir tedavisi yoktur. Hastanın sürekli yüzünü yıkayıp gözlerini koruması gerekir. Hasta karantinaya alınır. Hastayla yakın temasta bulunmamak gerekir. Hastaya yaklaşan kişilerinde gözlem altında tutulması gerekir. Hastaya doktoru tarafından ilaç tedavisi uygulanır.