Çene Ağrısı Nedir ve Neden Olur?

Çene Ağrısı Nedir ve Neden Olur?

Cene-agrısı

Farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan çene ağrısı, görüldüğü kişiler üzerinde oldukça rahatsızlık vermektedir. Bu durum sonucunda gıcırdatma, diş sıkma sorunları yaşanmasının yanı sıra ayrıca çiğnenmesi zor olan gıdaların tüketimi sırasında da kişiler üzerinde oldukça sıkıntılı ağrılara sebebiyet vermektedir. Bununla da bitmeyin ayrıca kalp krizi tehlikesine de neden olabilmektedir ve diğer oluşabilecek büyük tehlikeli durum ise nadir olarak bile görülse çene kanseri de yapabilmektedir. Çene uyuşması, çene ağrıları ağız içerisinde oluşabilecek anormal büyüme çene kanserinin bilinen en önemli belirtileri arasındadır. Ayrıca stres sonucunda artmakta olan çene ağrısı nedir, çene ağrısı neden olurmuş bakalım.

 

Çene Ağrısında Yapılması Gerekenler

Çene ağrısı, çene ekleminin disfoksiyonu nedeniyle meydana gelmektedir. Çene eklemindeki disfonksiyon durumu diş sıkmaları, kas ağrıları ve orantısız dişleri olan bireyler üzerinde görülmektedir. Çok sinirli ve çok stresli yapıdaki bireylerin diş sıkma sorunu oldukça yüksektir ve bu kişilerin çene eklemlerinde hasarlar meydana gelmektedir. Diş sıkma ve diş gıcırdatma alışkanlıklarımız var ise bu durumdan kurtulmamız gerekmektedir. Çene ağrısı yaşayan bireylere diş hekimleri zorlanmadan çiğnenebilir besinleri önermekte ve ağrı kesiciler de ağrılarınızı hafifletmektedir. Ağrılar esnasında çenenize sıcak havlu ile ısıtarak bu acıdan biraz daha kurtulabilirsiniz.

 

Çene Ağrısında Uygulanan Tedaviler

Diş hekimlerin önermekte olduğu ve uyguladıkları kimi yöntemler çene ağrısını giderebilmektedir. Ancak bu durum hastalığın gelişmişliğine ve/ya şiddetine göre değişebilmektedir ve bu durumda yöntemler de değişmektedir. İşte o yöntemler;

Çene ve yüz kasları üzerindeki spazmın azaltılmasına yönelik diş dolguları yöntemi uygulanırken, protezlerin veya köprülerin gözlemi de yapılmalıdır.

Eksik dişler mevcut ise tamamlanmaları gerekmekte ve uyumsuz olan protezler mevcut ise yenilenmelidir. Ayrıca gece plak kullanımı ile aşırı olan çiğnemelerin önüne geçilmeli ve hekimlerin uygun görmüş olduğu ilaçlar kullanılmalıdır. Ayrıca hekimlerin önermiş oldukları egzersizler de çene eklemi tedavisine rehabilitasyon göstermektedir.

Çene ağrılarını yaşıyorsanız yukarıda yazılan bilgileri dikkate almalı ve olası kötü bir durum var ise önüne geçmek için diş ve ağız uzmanlarına görünmenizde fayda vardır.