Bursella Hastalığı Nedir?

Bursella Hastalığı

Brusella-Nedir

Bursella hastalığına sebep olan mikrop burselladır. Domuz,keçi,sığır ve manda dan insanlara geçen bir hastalık olan bursella hastalığı yılda 500 bin kişide görülmektedir. Hayvanlara temas ya da hayvansal ürünlerin tüketiminden dolayı bulaşan bir hastalıktır. En çok süt ürünleri ile bulaşma olur ancak bu hastalıkta avcılar,kasaplar ve veterinerler risk altındadır. Bu hastalığın insandan insana geçişi çok nadirdir.
Ülkemizde en çok bulaşma yolu çiğ sütten yapılan peynirden olur. Bu hastalığın yoğurt ile bulaşması mümkün değildir çünkü yoğurt yapılırken süt mutlaka kaynatılır. Bu nedenle brusella olmuş hastalar kaynatılmış süt tüketebilir.
Bu hastalığının insandan insana doğrudan bulaşması nadirdir ancak süt veren annelerin bebeklerine bulaştırması çok nadirdir.

Belirtileri

– Ateş

– Terleme

– Eklem ağrıları

– Depresyon

– Karın ağrısı

– Güçsüzlük

– Karaciğer ve dalakta büyüme

– İştahsızlık

– Çabuk yorulma

– Gece terlemeleri

– Vücut ağrısı

Bu belirtiler günler,aylar hatta yıllar sonra ortaya çıkabilir ve bu belirtiler dışında hastada başka belirtilerde görülebilir.

Tedavisi

Bursella hastalarına ilaç tedavisi uygulanır. Kullanılan ilaçların yan etkileri olabilir. Bunun için ilaç kullanımı doktor kontrolünde olması gerekir çünkü hastanın kendi başına kullandığı ilaçlar vücuduna zarar verebilir. Her hastaya aynı ilaçlar verilmez. Hastanın yaşı ve gebelik durumu göz önünde bulundurularak ilaç verilir. Hastalığın tedavisi yarıda bırakıldığı zaman ya da doktorun verdiği ilaçları kullanmamak hastalığın tekrar oluşmasına neden olur. Bu hastalıkla baş etmek için henüz bir aşı geliştirilmemiştir. Tedavinin yarıda bırakılmaması gerekir.