Buerger Hastalığı Nedir?

Buerger Hastalığı

buerger-hastaligi

Buerger hastalığı daha çok genç erkeklerde görülen bir hastalıktır. Buerger hastalığına sigara sebep olmaktadır. Bu hastalığın ilerlemesiyle kangren oluşur. Bu hastalığın radikal bir tedavisi yoktur ancak tedavide sigarayı bırakmak önemlidir.
Buerger hastalığı sigaraya bağlı olarak gelişen tıkayıcı damar hastalığıdır. Bu hastalık genellikle koldaki ve ayakta damarlarda tıkanıklığa yol açar. Aslında bu hastalığa neyin neden olduğu bilinmemektedir. Yapılan araştırmalara göre buerger hastalarının hemen hemen hepsi sigara kullanmaktadır. Bu sebeple bu hastalığa sigara sebep olduğu düşünülmektedir.
Buerger hastalığına yakalanan kişiler genellikle 20-50 yaşındadır. Ortaya çıkış nedeni sigara yada tütün kullanımıdır.

Belirtileri

– Sigara içen 20-50 yaşları arasındaki erkeklerde görülür.

– Elde ve ayakta şiddetli ağrı ve yaralar oluşması

– Ayak kıllarında dökülme

– Ayak parmaklarında üşüme,kramp,morarma görülmesi

– Tırnak kesimi sonrası oluşan küçük yaralar

– Dar ayakkabı giyiminde oluşan yararlar

– Parmaklarda kızarıklık

– Parmaklarda uyuşukluk

Buerger hastalığının belirtileri tamamen damar daralması veya tıkanması sonucu oluşan kan dolaşımı yetersizliklerinden kaynaklanmaktadır.

Tedavisi

Hastanın kesinlikle sigarayı bırakması gerekir çünkü sigaranın kesilmesi hastalığın ilerlemesini azaltabilir. Sigarayı bırakmak kesin zorunluluktur. Sigarayı bırakan kişilerde doku ya da uzvun kesilmesi riski çok düşüktür. Eğer sigara bırakılmadığında yaralar iyileşme göstermez ve yaralar tekrar açılır. Tedavi genelde 3-4 hafta sürer ve yaraların iyileşmesi hızlanır. Hastalar verilen ağrı kesiciler ya da özel ağrı tedavileri hastayı rahatlatır. Buerger hastalarının parmakları yada ayakları kesilmeden önce bypassa uygun açısından değerlendirmelidir. Bacağın ya da ayağın kurtulmasına yardımcı olan etken tedavidir.