Boğmaca Hastalığı Nedir?

Boğmaca Hastalığı Nedir?

bogmaca-hastalığı
Boğmaca hastalığı öksürükle kendini gösteren bir bulaşıcı hastalıktır. Mikropların neden olduğu bir hastalık olan boğmaca hastalığı bir solunum yolu rahatsızlığı olup her yaşta görülebilir. Boğmaca hastalığı çocukluk döneminde şiddetli seyredebilir. Bu hastalık genellikle sonbahar aylarında görülür.

Boğmacaya neden olan Bordetela mikrobu insanlara yerleşir. Bulaşıcı yönü kuvvetli olan boğmaca hastalığı damlacık infeksionu yoluyla insandan insana bulaşır. Bu bulaşıcılık hastalık ortaya çıktıktan 30 veya 40 gün devam eder. Şu bilinmelidir ki boğmaca hastalığı bir kez ortaya çıktıktan sonra vücut ona karşı doğal bağışıklık kazanır. Bu sebeple hastalık bir daha ortaya çıkmaz.
Boğmaca hastalığı hava yoluyla bulaşır. Bu hastalığa yakalanan her 100 bebekten 4’ü hayatını kaybetmektedir. Aşı ile sağlanan bağışıklık yaklaşık 5-7 yıl kadar sürer. Bu nedenle bu süreden sonra tekrar aşı olmak gerekir. Sıklıkla bebeklerde görülen bir hastalık olan boğmaca günümüzde erişkinlerde görülme sayısı artmaktadır.

Belirtileri;

Öksürük ( Sert ve yoğun bir şekilde )
Hırıltılı nefes alma
Balgam ( Yeme içmeyi zorlaştıran koyu bir balgam )
Ateşlenme
Bulantı
Sürekli hapşırma
Kusma
Morarma
Burun akıntısı
Boğmaca hastalığının belirtileri çocuklarda daha hızlı seyreder. Bunun nedeni çocukların bünyeleri oldukça zayıftır ancak yetişkinlerde bu süreç daha uzundur.

Boğmaca hastalığının belirtileri hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir. Bu belirtiler dışında hastada başka belirtilerde görülebilir.

Tedavisi

Boğmaca aşısı doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu hastalığa yakalanan bebeklerin kesinlikle gözlem altında tutulması gerekir. Doktora danışarak hastanın tedavisi başlar. Doktor kontrolünde olmayan ilaçlardan uzak durmak gerekir. Doktor takibinde olmak önemlidir.

Boğmaca aşısı bu hastalığı geçirenlere karşı bağışıklık kazanırlar. Bu hastalıktan korunmak için aşı uygulanır.