Böbrek Hastalıkları Nelerdir?

 

Böbrek Hastalıkları Nedir?

böbrek-nedir

Böbrek hastalıkları toplumumuzda sıkça karşılaştığımız rahatsızlıktır. Böbrek temel bir atılım organıdır. Kanımızdaki zararlı maddeleri süzme görevini yerine getirir. Soldaki böbrek sağdaki böbreğe oranla daha büyüktür. Vücudumuzun her organda olduğu gibi böbreklerimizin de bazı hastalıklara yakalanan riski vardır. Günümüzde en çok bilinen 6 tane böbrek hastalığı vardır. Bunlar;

1. Böbrek Kanseri : Orta yaş üzeri ve çocuk tümörü olmak üzere iki türlü tümör vardır. Bu ilk tümörün belirtisi;
– İdrarın kanlı olması

– Karında oluşan sancılı ağrılar

Eğer tümör erken teşhis edilirse tedavi şansı yüksektir.

2. Böbrek Taşları : İdrar yollarında oluşan iltihap sonucu bir tıkanma olur. Buradaki maddeler çökerek vücutta böbrek taşlarını oluşturur. Böbrek taşları böbrekte ciddi ve şiddetli ağrılara,kanamalara neden olmaktadır. Bazen idrarın kanlı çıktığı da görülmüştür.
3. Böbrek Yetmezliği : Böbrek yetmezliği Akut ve Kronik olarak 2 ye ayrılır. Böbreklerin tam olarak görevini yerine getirmemesiyle bu hastalık ortaya çıkar.

4. Nefrit : Nefronların iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık böbrek yetmezliğinin oluşmasındaki en önemli sebeplerden biridir.

5. Üremi : Böbreğin yeterli seviyede üreyi süzememesi sonucu oluşur ve kanda bulunan üre miktarı artması sonucu oluşmaktadır.

6. Albumin : Böbrekte bulunan idrar süzme kapsüllerinin tam randımanlı olarak çalışmamasından dolayı oluşan bir rahatsızlıktır.

Böbrek Hastalıkları
Böbrek Hastalıkları
Belirtileri

– Sık sık idrara çıkmak

– İdrarın kanlı gelmesi

– İdrar yapmaya hiç çıkamama

– Ayak ve elde şişmeler

– Nefes darlığı

– Karın kısmında sürekli ağrı

– Bulantı

– Havale geçirme

– Kusma

– İştahsızlık

– Sağırlık

– Tansiyon

– Davranış değişkenlikleri

Hastalarda bu belirtiler dışında farklı belirtiler de görülebilir ve her hastada aynı belirti görülmeyebilir. Bu belirtiler hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir. Eğer hastada bu belirtiler ya da bu belirtiler dışında farklı belirtiler görülüyorsa hastanın en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi şiddetli tavsiye edilir.

Tedavisi

Böbrek hastalarının doktor kontrolünde olması şiddetle tavsiye edilir. Hasta doktor kontrolünde birkaç test yaptırır. Yapılan bu testler ile doktor tarafından hastaya ilaç verilebilir. Doktor kontrolünde ilaç kullanmak çok önemlidir. Bu nedenle hastanın doktor kontrolünde olmayan ilaçlar kullanması hastaya ciddi zararlar verebilir. Her hastaya aynı dozda ilaç verilmeyebilir. Bu ilaçların dozunu doktor belirlenmesi gerekir.