Bilgisayar Başında Fazla Oturmanın Zararları

300820131809126535988_2Teknoloji çağında olmamız ve ister istemez bütün işlerimizi bilgisayarda yapmanın rahatlığını yaşarken bunun birde dezavantajını gözler önüne almamız gerekmektedir. İnsanlar her şeyin kolay yolda hal olmasını ister. Çünkü bazen istemsiz bir şekilde fazladan zaman kaybetmek yerine her şeyimizi elimizin altında olan bilgisayarda halletmek daha kolay gelmektedir. Özellikle bu konuyu yazmamızın amacı günlerinin çoğunu bilgisayar başında geçiren ve sürekli oyun oynama merakı içinde olan çocuklar için daha çok dikkat edilmesi gerektiğini unutmamalıyız. Bu şekilde sorulan sorulardan olan bilgisayar başında fazla kalmanın zararları, bilgisayar başında yanlış oturmanın zararları, bilgisayar karşısında yanlış oturmanın zararları, bilgisayarın başında fazla oturmak bize ne gibi zararlar verir cevap vermeye çalıştık. Söz konusu gereğinden fazla bilgisayar başında veya hareketsiz bir şekilde oturmanın sağlığımız açısından ciddi sonuçlar doğuracağı göz önüne alınmalı ve buna göre davranılmalıdır. Hayat her şeyden önce sağlığın iyi olması hedeflenerek yaşanmalıdır. Söz konusu sağlık yitirildiği zaman bunu tekrar düzeltmek için servetler harcansa da eskisi gibi olmamaktadır. Bizler de sizlere aynı şekilde sürekli oturmanın ve aşırı derece de bilgisayar bağımlısı gençlerin bilgisayar başında fazla oturmanın zararları onlar için nasıl bir risk taşıdığını anlatmaya çalışacağız. Söz konusu gençler özellikle gelecek nesiller için önemli olduğundan onların bu şekilde davranmamaları gerektiği konusunda ikna etmeye çalışmalıyız.

Bilgisayar Başında Fazla Oturmanın Zararları

 • Bilgisayar başında fazla oturmak her zaman dik durmaya engel olacağından bu özellikle kaburgalarınızın eğri ve ileride kamburluğa kadar gidebileceği göz önüne alınmalıdır.
 • Sürekli ekrana bakmak gözlerin hassasiyetini bozacağından gözlerinizde sorun çıkarması kaçınılmazdır. Buda erken yaşta gözlerde bozulmalar ve çoğu insan gibi istemediği dereceli gözlükleri takmak zorunda kalabilir.
 • Tüm elektronik cihazlar gibi bilgisayarda radyasyon yaydığından insan sağlığı için ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Basit bir örnek verecek olursak saçlarınızın dökülmesine neden olabilir.
 • Bilgisayar başında sürekli oturmanız ve özellikle çocukların oyunlarda hırs yapıp daha fazla oturması göz altlarının şişmesine ve erken yaşta vücutta çökmeler meydana gelebilir
 • Bilgisayara sürekli takılmanız gerçek hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Arkadaşlarınız ile olan ilişkileriniz zayıflar ve siz kendinizi daha çok eve hapis edersiniz.
 • Bilgisayara kendinizi kaptırmanız özellikle öğrenciler için ders notlarınızın düşmesine bu yüzden azar işitmenize neden olabilir.
 • Bilgisayar başında uzun süre kalmanız özellikle kulaklık takıp farkında olmadan açılan yüksek ses kulaklarda ciddi sorunlar meydana getirebilmektedir.

Bunların Önüne Geçmek İçin Neler Yapılmalı?

 • Bilgisayar başında sürekli oturmak zorunda değilsek ve işimiz gereği kalmak zorunda değilsek bilgisayar başında günde minimum 1, maksimum 2 saat oturmaya özen gösterilmeli
 • Söz konusu bireyler iş gereği bilgisayar başında oturmak zorunda ise her 15 dakika da bir veya yarım saatte bir gözlerini dinlendirmeli ve oturduğu yerden kalkıp bir tur atmalıdır.
 • Bilgisayar başında otururken vücuda ağırlık merkezine baskı yapmayacak derece düzgün oturmaya gayret edilmelidir.
 • Özellikle çocuklar kulaklık takarken sesi fazla açmamaya dikkat etmesinde yarar vardır. Sizin duyabileceğiniz bir ses size yetmektedir.