Belimiz Neden Ağırır?

20140606165950_Pek çok rahatsızlık bir yana bel ağrıları bizim için oldukça önemli. Çünkü belimiz ağırmaya başladığında pek çok işi yapamaz ve pek çok şeyden geri kalır. Nedeni ise bizi ayakta tutan iskelet sistemimizin dayanak noktası ve bizim dik durmamızı sağlayacak olan belimizin varlığı. Bel ağrıları hassas olduğundan doktora hemen başvurulmalı. Fakat unutulmaması gerek diğer odak noktası ise gün içinde yapmış olduğumuz yanlış bir hareketinde bel ağrılarına neden olacağıdır. Her hangi bir nedenle kasların gerilmesi veya soğuk çarpması da bel ağrılarına neden olmaktadır. Yatağın kötü olması, gün içinde yanlış pozisyonlardaki oturmalar da bel ağrılarına neden olmaktadır.  Herhangi bir nedenle son derece ciddi yaralanmalar, darbe alma veya düşme de bel ağrılarına neden olabilir. Burada uyuşma hissi, güçsüzlük, küçük abdesti yapmak için sorun yaşıyorsa, ateş, bacakların karıncalanması vb. gibi durumlarda bir uzmana görünmek daha doğru bir karar olacaktır. Bu tür durumlarda Beyin ve Sinir Cerrahisi, Fiziksel Tıp Rehabilitasyon veya Ortopedi ve Travmatoloji uzmanları gerekli açıklamaları yapacaklardır.

1419848796794

Bel ağrılarının nasıl geçmesi gerektiği konusu öncelikle bel ağrısının neden kaynaklandığını öğrenmekten geçer. Sorunun kaynağını bilmek ağrının hemen kesilmesine yardımcı olmasının yanında aynı hataların tekrar yapılmamasına da yardımcı olacaktır.

Unutulmaması gerek bir diğer konu her bel ağrısı denilince insanların aklına ilk gelen şey “fıtık” ama her bel ağrısının fıtık olmadığını öğrenmeliler. Fıtığın temel nedeni duruş bozukluğu ve kas spazmları nedeniyle meydana gelir. Kilonun fazlalığı bel ağrısına neden olduğu unutulmamalıdır.