Bakteriyel Vajinozis Nedir?

bacterial-vaginosis-symptoms-5f6122-w192Kadınların sık sık şikayet ettikleri rahatsızlıklardan biri Bakteriyel Vajinozis’tir. Çünkü bu rahatsızlıkla kadının vajinasında bulunan bakteri oranında bir dengesizlik meydana gelir. Bu dengesizlikten dolayı Sulu beyaz veya gri bir akıntı, Kötü vajinal bir koku meydana gelir. Genel olarak cinsel ilişki ve aktivite sırasında meydana gelir. Hastalığın tedavisi ise genelde antibiyotiklerdir.

Vajinada bulunan bakterilerdeki dengesizlik özellikle laktobasiller azalıp karşıt bakterilerin daha baskın gelmesidir. Bakteriyel vajinozis, önceden spesifik olmayan Vajinit veya Gandnerella vajinit olarak isimlendirilmiştir. Gandnerella vaginalis adlı bakteri buna neden olduğu için bu isim verilmiştir. Ayrıca Bakteriyel vajinozis’in neden olduğu bu rahatsızlığa polimikrobiyal olduğu ve kesin olarak hangi bakterinin neden olduğu bilinmemektedir.

Bakteriyel Vajinozis’un Belirtileri Nelerdir?

Bakteriyel-VajinozisBu rahatsızlığının bilinen en belirgin belirtisi sulu beyaz veya gri akıntıdır. Diğer bir belirti ise olağan dışı gelen koku, Koku daha çok balık yada bayat balık olarak kadınlar tarafından nitelendirilmektedir. Ayrıca Bakteriyel vajinozis diğer enfeksiyonlarla birlikte veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile birlikte kendini gösterebilir.

Bakteriyel Vajinozis Nasıl Bulaşır?

Bakteriyel vajinozis’in tam olarak nasıl yayıldığı bilinmemekle birlikte cinsellikte aktif olan kadınlarda daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca yeni ilişkiye girmiş birinde de ortaya çıkma olasılığı yüksektir.

Bakteriyel Vajinozis Nasıl Tedavi Edilir?

Bakteriyel rahatsızlıkların çoğunda antibiyotik tedavisi uygulanır. Bakteriyel vajinozis’te de genelde Metronidazol olarak adlandırılan bir antibiyotik belirtildiği zamanda enfeksiyonu tedavi etmek için doktorunuz tarafından önerilir.

Yazar: Mehmet Parlak