Aşırı Tüylenmenin Nedenleri ve Tedavisi

asiri-tuylenme-ve-tedavisi-4192Bayanların 1/5 inde görülen ve en çok rahatsız olduğu konulardan biri aşırı kıllanma sorunudur.  Kadınlarda kıllanma genellikle erkek tipi kıllanmadır. Tüylenme ile kadının yüz, çene, karın, göğüs, sırt ve bacaklarında aralarında siyah ve rahatsız edici kalın kıllar oluşmaktadır. Aşırı tüylenme ANDROJEN hormonlarının salgısı herhangi bir neden ile artış gösterdiğinde kana daha fazla hormon aktarılır ve böylece kıl köklerine bu hormon ulaşmış olur. Bu aşırı ANDROJEN hormonları kadınlarda özellikle dinlenme aşamasında bulunan ve erkek tipi bölgelerde bulunan kılların üretiminde artış söz konusu olur. Tüylenmenin derecesi hormonların üretimine göre değişim göstermektedir. Ancak dinlenme döneminde olan kıl köklerinin uyarılması ile koyu renkte ve sert yapıdaki kıllar da meydana gelir. ANDROJEN hormonunun birikmesi sonucunda bir diğer sorun ise ciltte yağ üretiminin artmasına bağlı olarak sivilcelenme meydana gelir.

Tüylenmenin bir diğer nedeni ise POLİKİSTİK OVER sendromudur. Bir çeşit yumurtlama bozukluğu olan bu rahatsızlık adet düzensizliği ile erkeklik hormonlarının fazla üretilmesine ve buna bağlı olarak tüylenme meydana gelir.  Bir diğer neden ise böbrek üstü bezinde çoğu zaman kalıtsal olan bozukluklardır. Bunun dışında bazı TİROİD bezi hastalıkları, HİPOFİZ bezi rahatsızlıkları ve HORMON salgısı yapan kist ve kitleler kadınlarda tüylenmeyelere neden olur. Aşırı kıllanması olan bazı kadınlarda bazen erkeklik hormonunda artış olmamasına rağmen kıl diplerinde erkeklik hormonuna karşı aşırı hassasiyet olmasına bağlı olarak da kıllanmada artış ve kıllarda uzama görülebilir. Bu kıllar sert ve koyu renktedir. Böyle kişilerde kıllanma ergenlikle başlar, 30’lu yaşlara kadar artar, daha sonra o düzeyde kalır.

yuzdeki-tuylenme-icin-bitkisel-cozumler-1404899509Tüylenmenin Tedavisi

Aşırı tüylenmenin nedenlerini yukarıda belirttik. Bunun tedavisine göz atacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İnce ve sert olmayan kıllar epilasyon ile alınabilir.
  • Bu kozmetik tedavinin yanında ilaç tedavisi de uygulanmalıdır. Kıllanma genellikle ilaç tedavisiyle birlikte 6-18 ay boyunca azalır ve bir süre sonra duraklama görülür.
  • Polikistik yumurtalık sendromu ile birlikte olan adet bozukluğu ve aşırı kıllanmalarda özellikle çocuk istemeyen evli kadınlarda ve evlenmemişlerde ağızdan alınan gebelik önleyici hormonlardır.
  • Özellikle şişman olan aşırı tüylenmesi olan kadınlarda kilo veriminin bile yalnız başına kıllanmada ciddi azalmalar yaptığı çalışmalarla gösterilmiştir.

Yazar: Mehmet Parlak