Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

asilama-Nedir

Aşılama sonrasında mutlaka dikkat edilmesi gereken durumlar bulunur. Yazımızın devamında bu durumları okuyacak ve daha detaylı bilgi sahibi olabileceksiniz. İlk olarak Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler hususlarda aşılamadan sonra yaşanacak ağrılar hakkında bilgilerimizi aktarıyoruz.

Aşılama sırasında ve daha sonrasında hafif bir kasık ağrısı görülebilir. Tamamen kişilerin metabolizmasına bağlı olarak bazı kişilerde ise hiçbir ağrı görülmeyebilir. Genel olarak rahat bir uygulama olduğu için hastaları rahatsız edecek derecede bir durum söz konusu değildir. Aşılama sonrasında şiddetli bir ağrı görüldüğünde ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bir diğer durum ise aşılama sonrasında kanama olup olmadığıdır. Sıklıkla herhangi bir kanama görülmez fakat çok az miktarda görülecek kanamalar ise son derece doğaldır. Bunula birlikte lekelenme durumu da söz konuş olabilir. Eğer kanamanız birkaç gün içinde kesilmez ise yine doktora gitmenizde fayda var. Aşılamadan 15 gün sonra olan kanamalar gebeliğin rahim içine yerleşmesiyle görülebilecek kanamalar ise halk arasında üstüne adet olmak şeklinde adlandırılıyor.

Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler olarak gebelik testinin ne zaman yapılacağı da önemlidir. Bundan önce cinsel ilişki konusuna da yer verilmelidir. Aşılamanın yapıldığı gün ya da bir sonraki gün cinsel ilişki önerilmez ki bu durum zaten gereksizdir. Çünkü spermler sadece 3 gün yaşayabilir. Aşılama uygulamasından sonra cinsel ilişkinin önerilmediği uzmanlar tarafından da belirtilmektedir. Gebelik testi kuralları aynen geçerli olacaktır. Ayrıca aşılamadan 2 hafta sonra gebelik testinde belli olabilecek hale gelen testler sonucunda işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aşılama sonrasında en erken uygulamadan sonra 3 hafta gebelik belirtileri başlar. Bu belirtilerin başlaması ve bulgular da aynen normal gebelik sürecinde yaşanan durumlar gibidir. Farklı bir şikâyetiniz olduğunda hemen doktora başvurmalısınız. Aşılama ile gebe kalan bayanlar aşılama uygulamasından sonra doktor kontrolüne gidebilir. Gebelik testinde pozitif sonuç alındığında bu kontrolü yapmanızda fayda var. Adet kanaması ise aşılamadan sonra en geç 20 gün sonra da adet kanaması başlar. Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler genel olarak bu şekildedir ve ciddi anlamda dikkat gerektirir.