ALS (Amyotrofik lateral skleroz) nedir?

ALS (Amyotrofik lateral skleroz) nedir?

ALS Nedir

1. ALS kaslara uyarıları veren motor nöron adı verilen hücrelerin harabiyeti sonucu ortaya çıkan bir hastalık olrak ifade edilir. Motor nöronlar iki şekildedir. Bunlardan birinci motor nöron adı verilen nöronlar beyinden çıkarak omuriliğe gelirler.

2. motor nöron adı verilen yapılar ise omurilikten çıkarak kas sistemine uyarıyı ileten sistemler olarak adlandırılır. ALS hastalığında hem birinci nöronlar hem 2. motor nöronlarda harabiyet olduğu için beyin kaynaklı bir hastalığın bulgularını bu hastalık sırasında görürüz. Ayrıca kasların çalışmaması sonucunda ortaya çıkan bir tablo da görülür.

ALS-hastalığı-nedir

Jean-Martin Charco’ın Tanımına Göre iste ALS Hastalığı

LS hastalığı, tam söylenişi ile ?Amyotrofik Lateral Skleroz?, sinir sistemimize ait bir hastalıktır. ?Ünlü astrofizikçi Prof. Stephen Hawking de 40 yılı aşkın bir süredir ALS hastası. ALS hastalığı ilk kez 1869 yılında, Fransız nörolog Jean-Martin Charcot tarafından tanımlandı. Bu nedenle ALS, ilk zamanlarda, Charcot hastalığı olarak da anılmışdı. ALS, aslında bir motor nöron hastalığıdır. Karakteristik özelliği olarak, kaslara giden ve omuriliğin yan tarafındaki sinir hücrelerinin bozulması sonucunda, istemli hareket eden kasların zayıflaması ve erimesi.

ALS hastalığının kaslardaki etkileri:

– Kaslarda erime
– Kas güçsüzlüğü
– Kaslarda sertleşme
– Reflekslerde artış
– Patolojik refleksler