Alerjinin Nedenleri Nelerdir?

İnsanoğlunun hassas olduğu bir nokta olan bazı maddelere olan hassasiyeti onun o maddeye olan direncinin kırılmasına neden olmaktadır. Bu tür sorunlara neden olan maddelerin başında bazı kimyasallar ilaçlar, polen, bazı hayvan tüylerine, bakterilere ve akar türlerine karşı vücut hassas olmaktadır. Bu da vücut reaksiyonlarının bozulmasına ve farklı bir şekilde tepki göstermesine neden olmaktadır.

Alerjinin etkin olmasında bazı kimyasallar maddeler ve kanda veya dokudan bulunan bazı hücreler neden olmaktadır. Alyuvar, Akyuvarlar ve Trombositler olarak gruplandırabiliriz.

Vücudumuzun temel savunmasında aktif olan alyuvarlar rol oynamaktadır. Bu kan hücreleri direkt olarak vücuda giren maddelerin organizmanın işlevine göre ayrılmakta vücudu tehdit eden herhangi bir durumda savunmaya geçmektedir. Bu şekilde vücutta antikor oluşumuna neden olmaktadır. Bu da alerjen oluşumuna yani Alerjen Vücutta antikor cevabı oluşturan maddedir. Alerji ise Duyarlı hale gelmiş allerjenlerle tekrar karşılaşma sonrası inflamatuar mediatörlerin (IgE gibi) salınması ile oluşan uyarılma (hipersensitivite) durumunu belirtir.
Alerjinin Temas etme şekillerine baktığımızda öncelikle;

Solunum yollarından en çok insanların kaptığını ardından ağız yolu ve onu devamı olarak temas takip etmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise enjeksiyon yollarından bulaşma ihtimalını gözardı etmemeliyiz.