Akdeniz Ateşi Nedir

Akdeniz Ateşi Nedir

akdeniz-atesi-

Akdeniz ateşi genellikle Yahudi,Ermeni,Türk ve Orta Doğu Arap toplumlarında görülen ateşli bir hastalıktır. İrsi bir hastalık olan Akdeniz ateşi tekrar eden ateş,karın ağrısı,eklem ağrısı ve göğüs ağrısı nöbetleri yapan bir rahatsızlıktır. Genellikle bu nöbetler 24 saat ile 48 saat sürer. Hastalarda nöbet dışında belirti yoktur. Bu hastalığın oluşması için anne yada baba da bu hastalığın olması gerekir. Yani bu hastalık genetiktir.
Akdeniz ateşi genellikle Akdeniz ülkelerinde görülür. Bu hastalık genellikle 20 yaşından önce ve çocukluk döneminde görülür.
1997 yılında bu hastalığa yol açan gen bulunmuştur. Bu gen, hastalığın tedavisinde mutlaka yeni ufaklara yol açacaktır.

Belirtileri:

– Karın ağrısı görülür. Karın ağrısı çok şiddetli olabilir. Bu ağrı göbek bölgesinde oluşur ve hasta ağrıdan dolayı kımıldayamaz. Bunun sebebi karın içindeki bağırsak gibi organları örten zarın iltihaplanmasıdır.

– Ateş sıklıkla görebilir. 40 dereceye kadar yükselen ateş meydana gelebilir. Eğer ateş kontrol edilmezse havaleye sebep olabilir.

– Eklem ağrıları hastada meydana gelebilir. Bu eklem ağrısı dizde ve ayak bileklerinde oluşur. Bununla beraber ağrıyan bölgelerde kızarma ve şişlik meydana gelebilir. Bunlarla beraber hasta da görülen diğer belirtiler ise;

– Bulantı ve kusmadır.

Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinde ilaç kullanılır. Doktor tarafından verilen ilaçlar ağrının şiddetinin azalması içindir. Doktor tarafından ilaçlar etkili ve faydalıdır. Bu hastalığı atlatmak için verilen ilaçlarla hastalığın tedavisinin başarı şansı yüksektir ve bu ilaçların kullanılması gerekir. Düzenli ilaç kullanımı önemlidir ancak ilacın dozunu ayarlamak gerekir. Bu doz doktor tarafından ayarlanır. Hastalığın tedavisi için uzman bir doktora danışılması gerekir. İlaç kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır.