Addison Hastalığı Nedir

Addison Hastalığı Nedir

addison-hastaligi
Addison Hastalığı, vücudumuzdaki böbrek üstü bezlerinin yani adrenal bezlerinin ürettiği hormonların eksikliği sonucunda oluşan bir bozukluktur. Bu bezler yaklaşık 5 gr ağırlığındaki bezlerdir. Bu bezler hormon sentezler. Bu hormonlar vücut için çok önemlidir. Bu hormonlar sayesinde yaşamın sürdürülmesi sağlanır. Böbrek bezleri dış ve iç olmak üzere iki kısımdan oluşur. Dış kısımı korteks iç kısım ise medulla dır.
Bu hastalık sinsi seyreden ve vücudun dengesini bozan bir hastalıktır. Addison hastalığı herhangi bir yaşta görülebilir. Genellikle 30-50 yaş arasında sıkça görülebilir. Addison hastalığının görüldüğü kişiler genellikle erken menopoz geçirenler,kansızlığı olan kişiler ve tip 1 şeker hastalığı olan kişilerdir. Ülkemizde verem enfeksiyonu sonrasında da bu hastalık gelişimi sıklıkla görülmektedir.

Kadınlarda ve erkeklerde görülebilen bu hastalığın tedavisine erken başlanmazsa ölüm ile sonuçlanabilir. Addison hastalığının kriz durumları vardır. Bu kriz ve bayılma anlarında yardım etmek isteyen kişileri bilgilendirmek için yanlarında yapılması gereken bir kart bulundurmaları gerekir. Bu sebeple yanlış yöntemlerin uygulanması engellenebilir.

Addison Hastalığının Belirtileri

– Kilo kaybı

– Kusma

– Deri de renk koyulaşması

– Mide bulantısı

– Kas zayıflığı

– İştahsızlık

– Tekrarlayan ishaller

– Uyuşuk hareketler

– Baş ağrısı

– Cilt dökülmeleri

– Aşırı yorgunluk

– Hızlı ve ritmik titreme

– Heyecanlanma

– Uyku bozukluğu

– Dikkat dağınıklığı

– Hafıza kaybı

– Göz kapaklarında istem dışı hareketler

– Bayılmalar

– Halusinasyonlar

– Huzursuzluk

– Depresyon

– Düşük kan şekeri

Bu belirtiler dışında hasta da başka belirtilerde meydana gelebilir. Addison hastalığının belirtileri hastada varsa hastanın en yakın bir sağlık kuruluşuna gitmesi gerekmektedir. Addison hastalığı çok ciddi ve sinsi bir hastalıktır. Önlemi alınmazsa ölüm ile sonuçlanabilir.

Addison Hastalığının Tedavisi

Addison hastaları doktor kontrolünde olması gerekir. Addison hastalığı ciddi bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisine erken başlanmazsa ölüm ile sonuçlanabilir. Tedavinin ömür boyu ve çok düzenli bir şekilde yürütülmesi gerekir. Tedavinin kesilmesi yaşamı tehdit edebilir.