Hint Yağının Faydaları Nelerdir?

Hint Yağı

hint yağının faydaları

Yüzyıllar boyuncadır hint yağı üzerinde araştırmalar yapılmış ve hint yağının faydaları yüzyıllardır bilinenler arasındadır. Ancak son zamanlarda hint yağı üzerinde araştırmaların yapılması bazı bilinmeyen faydaların da gün ışığına çıkmalarını sağlamıştır. Fakat hint yağının faydalarını ve yan etkilerinin neler olduğunu daha iyi anlayabilmek adına bu makalemizi dikkatli bir şekilde okumanızda fayda olacağını düşünüyoruz.

Hint bitkisinin tohumlarından elde edilen yağ olarak bilinen hint yağı, soluk sarı rengi taşıyan sıvı çeşididir. Bu sıvı birçok tedavide kullanıldığı için tıbbi değerleri oldukça yüksektir. Hint yağı antiseptik özellikler taşıdığı için iltihaplara karşı oldukça iş görmektedir. Hint yağı vücut içerisindeki zararlı mikropları öldürmede antioksidan özelliği taşımaktadır. İçerisinde barındırdığı anti-inflamatuar özellikler enfeksiyonları giderici olarak bilinir ve doymamış yağlar kategorisine de girmektedir.

Hint yağının sağlık faydaları

Hint yağı sağlık üzerinde romatizmaları önleyicidir, ağrılı eklemlere masaj yoluyla uygulanabilir ve bu ağrıların rahatlatılmasını da sağlamaktadır. Hint yağının ağız yoluyla alınması bakterileri, sindirim sorunlarını da giderebilmektedir.

Kabızlığı da giderir ve düzenli bir şekilde tüketen bireylerin ağrılı adetlerini de azaltmaktadır.

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği için iyileşme meydana getirir, multpile skleroz, Parkinson hastalığı, beyin felci ve hatta bazı cilt sorunlarının tedavisi için kullanılmaktadır.

Gözlere temas eden yabancı maddelerin kolayca çıkarılmasında yine hint yağı oldukça faydalıdır ve tahrişi de durdurmaktadır. Bunu damla yoluyla yaparak gidermeniz mümkündür.

Hint yağının cilt üzerindeki faydaları

Hint yağı içerisindeki bileşenleri sayesinde kimi cilt hastalıklarını da giderebilmektedir. Ayrıca cilt ülseri, saçkıran, deri döküntüleri, kaşıntılı deriler ve siğillerin giderilmesinde oldukça faydalıdır. Kuru ciltler üzerinde oldukça nem etkisi yaratarak kişilerin kuru ciltlerini nemlendirerek sağlıklı tutabilmektedir. Hint yağını göz kırışıklıklarını gidermek adına da kullanabilirsiniz. Cildinizin esnek ve pürüzsüz olmasını sağlayan hint yağı kollajen ve elastin üretimini oluşturmaktadır.

Hint yağının saçlar üzerindeki faydaları

Hint yağı saç derilerinin sorunlarına sebep olan dökülmeleri önlemede faydalı olmakla beraber kuru, pullanmış kafa derileri üzerinde nem etkisi yaratarak iyileşme göstermektedir. Ayrıca saçlarınızda kepek veya bit bulunuyorsa yine hint yağı sayesinde bunlardan kurtulmanız mümkündür. Ayrıca saçların köklerini güçlendirerek saçların uzamasını sağlar ve parkalığını kaybeden saçları da canlı göstermektedir.