Doğal Yöntemlerle Geleneksel Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal Yöntemlerle Geleneksel Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal-sac-bakımı

Saç bakımı yalnızca saçlarınızın dışarıdan insanlara güzel görünmesi için değil saçlarınızın sağlıklı kalması için oldukça önemlidir. Saç bakımınızı düzenli bir şekilde yapmanız halinde hastalıklar haricinde sağlam, güçlü ve sağlıklı saçlarınız olacaktır. Saçlarınıza düzenli olarak bakım uygulayınız ve saçlarınızın sağlamlığını görünüz. Saç bakımı sayesinde daha güzel ve estetik görünmenin yanında sağlıklı saçlara sahip olacaksınız. Bakımı yapılmayan saçlarda genel olarak zayıflama, dökülme ve kepek sorunları yaşanmaktadır ancak saç bakımı yapan bireylerde ise bu duruma hiçbir şekilde rastlanılmamaktadır. Saç bakımınızı kendiniz yapıyorsanız bu durumu ciddiye alarak öylece yapmalısınız, zira saçınıza uygun olmayan saç ürünlerini kullanmanız halinde yine saç üzerinde sıkıntılar çekebilirsiniz. Saç bakımınız yapacak iken saçınıza uygun tip ürün almanız gerekmektedir. Zira saçlarınıza uygun olmayan ürünleri kullanmanız halinde faydasını göremeyebilirsiniz. Saç ürünleri ülkelerin gelişmesiyle beraber ortaya çıkmıştı fakat ev ortamında doğal yöntemlerle geleneksel saç bakımı nasıl yapılır biraz da bu konu üzerinde maddeli olarak bilgileşelim. Sizler için, etkili olduğu halde bilinmeyen geleneksel saç bakımı yöntemlerini yazmış bulunmaktayız.

  1. Zeytin Yağı ile Saç Bakımı

 

Doğal bir yoldan giderek saçlarımıza bakım yapmak istiyorsak aklımıza ilk gelen zeytinyağıdır. Zeytinyağı içerindekiler sayesinde birçok konuda faydalı gelmektedir ve bu konuların biri de zeytinyağı olmaktadır. Belki sizler de şimdiye kadar zeytinyağı hakkında birçok bilgi duymuş ve insan sağlığına olan sayısız faydalarından haberdarsınız. Sağladığı faydalar arasında saç gelişimi bir başkadır. Zeytin yağı ile saçlarınıza 40 dakika gibi bir süre masaj uygulayınız. Bu masaj sayesinde saçlarınız köklerinden güçlenerek sağlamlaşacaktır. Fakat saçlarınızı zeytinyağı ile masaja aldıktan sonra kesinlikle şampuan ile saçlarınızı yıkamayınız.

  1. Sirke

 

Sirke sayesinde parlaklığını kaybeden solmuş saçları canlı hale getirebilirsiniz. Eğer saçınızın güzel görüntüsünün bozulduğunu düşünüyorsanız sirke işinize deva olabilmektedir. Bir başka faydası ise güneşin altında uzun süre kalmış bulunduysanız sirke yine sizlere yetişebilmektedir. Bu sayede eski güzel görünümünüze kavuşabilirsiniz. Saçlarınızı yıkamadan önce; 1 kadar yemek kaşığı elma suyunun sirkesini, 2 yemek kaşığı zeytin yağı ve 3 yumurta beyazını karıştırınız. Bu karışımı elde ettikten sonra saçlarınıza masaj uygulayınız ve en dinlenmesini bekleyiniz. Yarım saat masaj uyguladıktan sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayınız.

  1. Yumurta

 

Yumurtanın içerdiği proteinler tartışmasız bütün dünya tarafından bilinmektedir. Bu protein yalnızca vücudumuz, organlarımız için geçerli olmayıp saçımızda da etkiler göstermektedir. Bu tartışmasız en masrafsız ve sağlıklı yollardan biridir. 1 adet yumurtayı 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırınız ve bu karışımı en az 15 dakika gibi bir süre boyunca saçlarınıza masaj yöntemiyle uygulayınız ve durulayın.

  1. Alınan Duşların Suyu

 

Duş alırken saçlarınızı sıcak su ile yıkama isteğiniz daha temizleneceğine yöneliktir. Fakat bu döngü tam tersine işlediği için sıcak su ile saçlarınızı yıkadıktan sonra saç köklerinde zayıflama ve saçlarda kırılganlıklar meydana gelmektedir. Sıcak su saç diplerindeki bütün nemi kuruttuğundan dolayı saçlarınız çabuk kuruyacak ve zamanla kuru saçlara sahip olacaksınız. Ilık su kullanınız.