Dünyanın En Tehlikeli Sürüngenleri Nelerdir?

Dünyanın En Tehlikeli Sürüngenleri Nelerdir?

Dünyada birçok hayvan olduğu gibi bizim için tehlike içeren hayvanların arasında sürüngenler en tehlikelilerdendir. Genelde sıcak bölgelerinde yaşamayı severler. Sürüngenler omurgalı hayvanlar sınıfında olup, yumurtlayarak çoğalırlar. Bunlarda çoğu hem suda hem de karada rahatlıkla yaşamaktadır. Sürüngenler sıcak bölgeleri sevdikleri için genelde Orta Doğu ve Afrika bölgesinde çoğunluktadırlar. Bu sürüngenlerin bazıları pullu bazıları pulsuz yapıdadır. Pullu yapıda en tehlikeli sürüngen olarak görülen canlılar genellikle rahat ve hızlı hareket edebilirler. Kas yapıları diğer hayvanlara göre daha güçlüdür. Bunlar yılanlar, kertenkeleler, timsahlar ve kaplumbağalardır. Ama bildiğimiz gibi dünyanın en eski sürüngenini eline alırsak bunlar dinozorlardır. Hem dünyanın en büyük ve de en eski sürüngenleri olarak tarihe geçmişlerdir.

yilanlar
Dünyanın en tehlikeli sürüngenlerinin başında yılanlar geliyor. Sürüngen diyince ilk aklımıza gelen yılanlar olduğu gibi en hızlı sürüngenlerdendir. Omurgasının etrafı pullarla çevrili olduğu için çok hızlı hareket edebilirler. Gözleri çok uzağı görmese de koku alma yetenekler muhteşemdir. Cinsleri çok olduğu gibi yılanlar arasında en tehlikeli sürüngen Büyük Patron Yılanı’dır. Yerleşim alanı olarak Avusturalyada yaşar. 140 insanı öldürebilecek bir zehir salgılamaktadır. Zehiri 5 metre üzerinden bile etkilidir. Bundan daha az tehlike arz eden Kara Mamba yılanı ise boyu 4,5 metre oldukça saldırgan bir yılandır. Tek bir ısırıkla 100 kişiyi öldürebilmektedir. Bundan da daha az tehlike arz eden yılan cinsi Kral Kobra’dır. Bu yılan 7 metre 9 kilo olup yılan yiyice olarak da bilinir. Bu yılan da oldukça tehlikeli olduğu gibi bir ısırıkta 20 kişiyi öldürebilir

Diğer sürüngenlere bakarsak timsahlar ve kertenkeleler de çok tehlike içermektedir. En tehlikelilerinden olan Tuzlu Su Timsahı boyları 5 metre olup erkek ve dişi olarak ayrılmaktadırlar. Erkeklerin kiloları yaklaşık 1600 kg civarına çıkarken dişi timsahların kiloları 500kg civarındadır. Suda ve karada avlanarak beslendikleri için insanlar için de çok tehlike arz etmektedir. Diğer türü olan Nil Timsahı boyları 5-6 metre arasında olup erkeklerin kiloları 500kg civarındadır. Bu türleri sıcağı daha çok sevdikleri için genelde karada olup avlanarak beslenirler. Kertenkele cinsine bakacak olursak bu türün en tehlikeli sürüngen olarak adlandırdığımız hayvanı Gila Canavarıdır. Özellikle çöllerde yaşayan bu canlı 47cm kilosu ise 1,5 kg civarındadır. Avını zehirlediğinde felç etkisi yaratır. Bu sayede etkisiz hale getirdiği avını rahatlıkla yiyebilir. Diğer türü olan Boncuklu Kertenkele Meksika’da yaşar. Bu canlı 80 cm civarında ve boncuklu yapısından dolayı bu ismi almıştır. Zehirleri alt çenesinde olup ısırarak avlanırlar.