Arılar Nasıl Bal Yapar?

Arılar Nasıl Bal Yapar:

Sağlıklı beslenmek ve farklı hastalıklara karşı korunmak için tükettiğimiz balların nasıl yapıldığıyla ilgili bilgilere yer vereceğiniz. Balın yüksek besin değeri ve mineral ve vitamin açısından çok zengin bir kaynak olduğunu biliyoruz. Bu anlamda vücudunuzun yüksek derecede fayda görmesi ve hızlı sindirilen bir besin olarak da tercih edildiğiniz bilmemiz gerekiyor.
arıbal

Gıda olarak tüketilen balları, bal arıları üretmektedir. Bal arıları kolonilerini kraliçe arı ve yüzlerce erkek arı ile birlikte oluşturur. Bal arıları da kış aylarında kendilerini beslemek için bal üretir ve depolar. Boru şekilde bir dile sahip olan bal arıları, bu dilleri sayesinde çiçeklerde bulunan meyve tomurcuklarını toplar ve üretime başlar. Bir arı ise günlük olarak 1500 çiçek dolaşmaktadır. Bu çiçeklerden de ortalama olarak 70 MG nektar toplar ve karnında taşıyarak kovanına geri götürür. Arılar nasıl bal yapar sürecinde ise nektarda saklanan ballar bir kimyasal süreçten geçirilir. Kovanlarına dönen arılar bu nektarları işçi arılara bırakır. İşçi arılar ise bu nektarları yaklaşık 40 dakika boyunca çiğner ve peteklere bırakır. Bu sayede ballar ortaya çıkar. Nektarlarda bulunan şeker miktarları da balın miktarını belirlemektedir. Nektarın ise %80’i sudur. Çiçeklerde bulunan bu aromalı nektarlar aynı zamanda çiçeklere koku veren ana maddedir. Günümüzde şifa kaynağı olarak bilinen balın birçok faydası bulunur ve bu şekilde arılar tarafından üretilir.

Kısaca balın faydalarına da bakacak olursak; Daha çok gece saatlerinde öksürük sorununa yardımcı olur. Ayrıca kötü kolesterolü düzenler ve mide asidini de dengeleyerek her türlü mide rahatsızlığına da iyi gelir. Bununla birlikte kabızlık sorununa da iyi geldiği bilinmektedir. İdrar sökücü etkisi olduğu için idrar yolları enfeksiyonlarına karşı oldukça etkilidir. Balın içinde bulunan ciholin maddesi de karaciğeri kuvvetlendirmektedir. Günlük hayatta vazgeçemediğimiz besin kaynaklarından olan balların üretimi bu şekilde yapılmaktadır. Özellikle çocukların gelişiminde de önemli bir yeri olan bal, arılarla üretilerek sofralarımıza kadar gelir. Kalp ve kanser hastalıkları sorunlarının oluşma riskini azaltan balı yeteri kadar tüketerek daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.