Yılancık Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir

Yılancık Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi:

yilancik-hastaligi
Deri üzerinde meydana gelen ve bir tür iltihaplanma sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Yılancık hastalığına sebep olan mikroba ise ‘amil’ adı verilir. Bu yazımızda sizlere Yılancık Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi hakkında daha detaylı bilgiler aktarıyor olacağız.
Amil adı verilen mikrop küçük yaralardan bulaşabilir. Ayrıca vücutta hoş olmayan lekeler bırakmakta ve daha çok yüz kısmında oluşabilmektedir. Deri üzerinde de zamanla yer eder ve ilk olarak yanaklardan başlar, gözaltları ve kulak arkası olmak üzere kısa süre içinde yayılmaktadır. Hastalığın belirtileri ise ilk etapta bitkinlik, yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısıdır. Daha sonra yüksek ateş ile birlikte vücut güçsüz kalır ve suratta kırmızımsı lekeler görülmeye başlar. Derinin iyi kısmı ile kötü kısmı arasında yılan kıvrımı oluşur. Dokunulduğunda ise daha pürüzsüz bir yapıda olur. Suratta başlayan bu durum daha sonra farklı bölgelere de ulaşır ve ağız bölgesinde ise sürekli bir kuruluk meydana gelir. Uykular sık olarak bölünür ve kişi kâbus görmeye başlar.
Yılancık Hastalığı iyileşme sürecinde ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Kırmızı lekelerin pul şeklinde dökülmeye başladığı bu dönemlerde ateş de düşmeye başlar ve ağızdaki kuruluk ortadan kalkar. En korkulan kısım ise mikrobun kana bulaşma sürecidir. Bu süreçte mikroplar vücudun tamamını ele geçirir ve vücudun bağışıklığı ortadan kalkar.
Hastalığın tedavi sürecinde ilk olarak doktor kontrollerinin yapılması önemlidir. Daha sonra yüksek ateş için evinizde uygulayabileceğiniz yöntemler bulunur. Yüksek ateş için ayrıca antibiyotik tedavisi yapılabilir. Bunun yanı sıra bir takım merhemlerle de ilgili alanlara masaj yaptırılabilir. Penisilin ve Sulfamid tedavisi ise en çok tercih edilen uygulamalardandır. Bunlar vücuttaki mikrobu tamamen öldürebilir. Hastalıktan korunmak için en fazla dikkat edilmesi gereken durumlardan biri de vücut temizliğidir. Bunun yanı sıra sivilcelerin yolunması da tehlikelidir. Mikropların vücudu sarması ve daha sonra yılancık hastalığının ortaya çıkması beklenebilir. Yılancık Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi konusunda bu kriterlere dikkat etmeniz sağlığınız açısından oldukça önem arz etmektedir.