Tavuk Karası Hastalığı Nedir?

Tavuk Karası Hastalığı Nedir?

tavuk-karası-hastalığı
Bu terim halk arasında bilinen Gece Körlüğü hastalığıdır. Daha çok A vitamini eksikliğinden oluştuğu bilinir. Süt, balık ve ürünlerinin az tüketilmesinden kaynaklı olarak Tavuk Karası Hastalığı görülebilir. Gözdeki retina tabakası için büyük bir önem arz eden bu durum ile A vitaminin sürekli alınması gerekir. A Vitamini tüketiminin az olmasından dolayı retinada üretim gerçekleşmez ve gece körlüğü yaşanabilir.
Tavuk Karası Hastalığı tedavisi mümkün ve oldukça da kolaydır. Özellikle de ışığın az olduğu alanlarda görme durumu sıfır seviyesine inebileceği için daha çok sürücüler için tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz. Peki, bu hastalığın nedenleri nelerdir? Bunlar;

  • Özellikle A Vitamini eksikliği
  • Düzensiz beslenme alışkanlıkları
  • Gözün aşırı yorulması
  • Süt ürünlerinin yeteri kadar tüketilmemesi
  • Işıklı ortamlarda fazla bulunmak

Hastalığın ana sebebi olarak süt ve ürünlerinin tam olarak tüketilmemesi gösterilir. Tedavi sürecinde de hastalardan yapılması istenen şey ilk olarak bolca tüketim ve düzenli beslenme alışkanlıklarıdır. Rodopsin adı verilen madde sürekli etkileşim halinde gece karanlığına uyum sağlayarak görmeyi kolaylaştırır ancak bu maddenin oluşumunda yine eksik olan A vitamini faktörü çok önemlidir.
Hastalığın belirtileri ve tedavi süreci de önemlidir. Başlangıçta sadece bir göz kusuru olarak ortaya çıkar ve farklılığını hızlı bir şekilde belli etmektedir. Bireylerin özellikle gece saatlerinde görme mesafesi kısalacak ve cisimleri kolay bir şekilde seçemez hale gelir. Tedavi konusunda da gözlük kullanımı kesin bir sonuç getirmese de yardımcı bir faktör olarak kullanılabilmektedir. A vitaminiyle birlikte D vitamininin de tüketilmesi gerekir. Bununla birlikte hastalara iştah açıcı haplar verilir. Tavuk Karası Hastalığı sonucunda kök hücre tedavisi de uygulanmaktadır. Görme yeteneği %10’un altında olan hastalara bile uygulanacak bu yöntem ile görme yetenekleri tekrar geri kazanılır. Dünya üzerinde de bu hastalık için yeni tedavi yöntemleri geliştirilmeye çalışılır. Kök hücre tedavi uygulamasında retinaya kendini yenileyebilen kök hücreler nakledilir ve yeni bir yöntem olarak tüm dünyada uygulandığını söyleyebiliriz. Halk arasında tavuk karası olan bu hastalığın tedavi süreçleri sonucunda hastalık ortadan kaldırılmaktadır.