Saç Mantarı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç Mantarı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır:

Sac-mantarı

Mantarlar temiz olmayan bölgelerde daha çok görüldüğü için bu durum saçlarımız için de geçerlidir. Ayrıca bulaştığı yerde fazlasıyla rahatsız edici bir sonuca sebep olan saç mantarı hastalığı, baş veya saçların bir kısmında görülebilir. Ayrıca sağlığın yanında insanların günlük hayatında da rahatsız olmasına neden olan bu durumun tedavisi de yapılabilmektedir. Fakat önce saçların doğru bir şekilde bakımının yapılması gerektiğini hatırlatalım.

Saç mantarı tedavisi konusunda da yapmanız gereken ilk şey bu konuda uzman bir doktora görünmektir. Bazen çevrenizdeki insanlar farklı metotlar sunabilir fakat bu durumları dikkate almamanız gerekir. Doktorunuz zaten sizlere kullanmanız gereken ilaçları sunacaktır. Günümüzde piyasada bulunan şampuan ya da sabunlarla mantarın tedavisi mümkün değildir. Doktorunuzun tedavi uygulamalarından sonra iyileşme süreci başlayacaktır. Fakat tedavi sonrasında da bir takım durumlara dikkat etmeniz gerekiyor. İlk olarak saç bakımınızın düzenli olarak yapılması gerektiği bilinmelidir. Aynı zamanda fırça ve tarakların da hijyenik koşullarda kullanılması önemlidir.

Saç derisinde bir takım komplikasyonlara neden olan bu durum karşısında daha çok seyreklik, döküntü ve kaşıntı görülebilmektedir. Günümüzde birçok kişi de görülebildiğini de söyleyebiliriz. Tamamen temizlik konusunda yapılan hatalar yüzünden gerçekleşmektedir. Tedavi sürecinde cilt uzmanı ilk olarak wood ışığında saçlarınızı kontrol eder ve ana nedeni hakkında sizlerle görüşür. Daha sonra alerjik bir durum oluşmaması sağlayarak gerekli bilgileri de sizlere aktarır. Belirtileriyle de hemen anlaşılabilecek bir durumdur. Yüzeysel olan tiplerde saçlarda büyük yuvarlak alanlarda kepeklenme ve saçlarda kırılma gibi durumlar ortaya çıkar. Bununla birlikte bebeklik döneminde kendiliğinden de kaybolabilmektedir.

İlerleyen süreçlerde saç mantarı kıl diplerinde olumsuz etki yaratır ve saçlar tamamen dökülebilir. Bu durumun kalıcı olmasının önüne geçebilmek adına başlangıç safhasında gerekli doktor kontrollerinin yapılması önemlidir. Saçlarınızın bakımını da düzenli olarak yapmalı ve saç derisi konusunda gerekli hassasiyeti göstermelisiniz. Sonrasında ise artık daha güzel ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Günümüzde yetişkin erkeklerde daha çok görülen bu durum karşısında ilk olarak doktora görünmeniz ısrarla tavsiye edilmektedir.