Karaciğerin Yapısı, Önemi ve Karaciğere Bağlı Hastalıklar

Karaciğerin Yapısı, Önemi ve Karaciğere Bağlı Hastalıklar

Karaciğerin insan vücudunda üstlenmiş olduğu görevler aslında çok önemlidir. İç organlar arasında en büyük olanı ve 2 kg ağırlığında olan bu organ midenin sağ tarafında bulunur ve hayati bir fonksiyona sahiptir. Karaciğer yokluğunda ya da işlevindeki aksaklıklarda canlılar büyük sorunlar yaşayabilir. Uzun süreli aksama durumlarında ise tedavisi yapılamadığından dolayı sağlığınıza ve özellikle de karaciğer sağlığına dikkat edilmelidir. Karaciğerin önemi konusunda yazımızın devamında daha net bilgilere sahip olabilirsiniz.

karaciğerin görevleri nelerdir

Yapısı ve önemi bakımından alınan besinleri vücut tarafından kullanılabilir hale getiren karaciğer ayrıca sindirim sisteminden gelen ve kan içindeki molekülleri de parçalayarak kullanılabilir hale getirir. Bununla birlikte vücut içinde saklanabilir durumda tutar. Vücudun ısısını ayarlar ve yine vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri yapar ve düzenler. Karaciğer yapısı oldukça farklıdır ve bu sayede vücudunuza giren faydasız molekülleri direkt olarak bağırsaklara yönlendirir ve vücuttan atılmasını sağlar. Ana görevi ise kan yoluyla alınan besin maddelerini işlemesidir. Bu yüzden karaciğerin yapısı süngere benzetilir. Vücudumuzda yer alan kanın yaklaşık 1 kg’ı her zaman karaciğer tarafından emilmiş bir durumdadır. Buna rağmen vücudumuzdaki yerinden dolayı diğer organlar zarar görmez. Bu anlamda karaciğerin çok önemli bir organ olduğunu ve yapısı itibariyle de çok önemli vücut işlevlerini yerine getirdiğini söyleyebiliriz.

Karaciğere bağlı hastalıklar konusunda da bilgi sahibi olmanızda yarar var. Görevini yerine getirmediği sürece birçok hastalığa neden olan karaciğerde ilk olarak iltihaplanma görülecektir. Bu iltihaplanma sonucunda oluşan virüslere ise ‘Hepatit’ adı verilir. Sıkça bilinen bir diğer hastalık ise karaciğer sirozudur ve organın yapısının bozulmasıyla ortaya çıkar. Bu hastalık ile birlikte hücre sayısı azalır ve organ artık görevlerini yerine getiremez. Son olarak da safra kesesi iltihabı ve safra kesesi taşı gibi hastalıklar bulunur. Safra yollarının safra taşları ile kapanması sonucunda ortaya çıkar ve daha çok 40 yaş ve üzeri kişilerde ve bayanlarda sıkça görülür. Bu hastalıkların erken teşhisi de çok önemlidir. Bu yüzden düzenli olarak karaciğer kontrolü yaptırmanız önemlidir.