İnsan Karaciğeri Kendini Yeniler mi

İnsan Karaciğeri Kendini Yeniler mi?

Karaciğeri öteki organlardan ayıran en önemli özellik kendini yenilemesidir. Kendini düzeltmek için muhteşem bir kapasiteye sahip olan karaciğer, tam olmasa dahi kişilerin hayatta kalmasını sağlayabilir. Karaciğerin ana dokusunu oluşturan Hepatosit hücresinin %75’i ölü hücre bile olsa karaciğer fonksiyonları bu durumdan etkilenmemektedir. Karaciğerin bu mucizevi özelliği ile birlikte kalan %25’lik kısmının yeterli olması şüphesiz insanları şaşırtabilmektedir. Bir insanın yarısı kadar karaciğerini çıkartılsa bile kalan kısmı ile birlikte yeniden bir karaciğer oluşturulabilmektedir.

karaciger-kanserleri

Karaciğer hücreleri yenilenme potansiyeline sahip olmasıyla birlikte birçok hasarı da karşılayarak yeniden iyileşebilir. Fakat karaciğer komplikasyonlarına bağlı bir şekilde farklı durumlar gerçekleştiğinde karaciğerin iyileşme süreci yavaşlar ve kendini yenileyemez ve bu durumda da bir yara dokusu oluşabilir. Zamanla birlikte oluşan bu yara dokusu sağlıklı karaciğer hücrelerinin yerini alır ve karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Böyle durumlarda karaciğer nakli yapılarak kişiler hayatta kalabilir. Bir karaciğer ameliyatından sonra karaciğerin kendini yenileme süreci 3 ile 6 aylık bir dönemi kapsar. Yapılan son araştırmalar göre ise bu süreden daha az bir vakitte karaciğerin kendini yenileyebileceği söylenmiştir. Yani karaciğerlerin nakil işlemlerinden 3 hafta sonra böyle bir değişikliği yapabildiği gözlemlenmiştir. Bu konuda karaciğeri iyileştiren besinlerin de hangileri olduğunun bilinmesi gerekir.

Besin değerleri ya da tüketilmesi gereken yiyecekler karaciğere zarar verebilir ve sağlıklı bir diyet ile bu durumun da önüne geçilebilir. Doğru bir diyet uygulamasıyla birlikte karaciğerin kendini yenileme sürecini hızlandırabilirsiniz. Bu konuda alkol ilk sırada gelir ve karaciğer düşmanıdır. Çünkü alkol karaciğerde metabolize olur ve karaciğerin de yükünü artırmaktadır. Bu duruma dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Karaciğer dostu ürünlerin başında ise meyve ve sebzelerin yanı sıra, limon suyu ve yoğurt gibi besinlerden faydalanabilirsiniz. Bu ürünler hem yenilenme sürecini hem de karaciğer sağlığını koruyabilmektedir. İnsan Karaciğeri Kendini Yeniler mi sorusuna ise getirdiğimiz açıklamalardan sonra ‘Evet Yeniler’ cevabını verebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey karaciğer sağlığı ve tükettiğiniz ürün ve besinlerdir. Sonrasında ise uzun ömürlü ve sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz.