İç Kanama Belirtileri Nelerdir?

İç Kanama Belirtileri

Belirli dönemlerde hayatı tehdit eden sorunlara yol açabilen iç kanamalar acil tıbbi müdahaleler gerektirmektedir. Bu yazımızda sizlere İç Kanama Belirtilerive olası nedenler hakkında bilgi veriyor olacağız. Bazen farkına bile varılamayan iç kanama durumunda yapmanız gerekenleri de öğrenebilirsiniz.

İç-Kanama-Belirtileri

Genel olarak organ ve dokuların içerisinde oluşan kanamalardır. Ayrıca vücut boşluklarında da oluşabildiğini söyleyebiliriz. Tıp dilinde internal kanama olarak da bilinen bu durum gözlerde de meydana gelebilmektedir. Göğüs, kafa ya da beyin bölgesinde de iç kanamaların oluşturduğu görülmektedir. Eklem ve kasları kaplayan dokular içinde olabilen iç kanamalar daha çok kan damalarında hasar oluşturabilmektedir. Bununla birlikte kan dolaşımı sistemi içinde kaçan ve bir vücut boşluğunda biriken kanlar iç kanamayı meydana getirir. Bu durumun ciddiyeti de hasarın derecesine bağlı olmakla birlikte kanamanın şiddetine göre de oluşabilir. Hayatı tehlikesi olduğu için acil tıbbi müdahale gerektirmektedir.

İç Kanama Belirtileri konusunda genel olarak travma, yüksek bir yerden düşme ya da araç kazaları neden olabilir. Bu durumla birlikte yüksek tansiyon hastalarında da iç kanama durumları söz konusu olabilir. Çünkü yüksek tansiyon hastalarında kan damarlarının yırtılması durumu sıkça görülebilir. Kanser riski de iç kanamaların belirtileri arasındadır. Bununla birlikte dış gebelik, karaciğer sirozu, mide rahatsızlıkları da iç kanamaların önemli belirtilerindendir. Düşük durumları, damar bozuklukları ve hemofili gibi kanama bozuklukları sonucunda da görüldüğü bilinir. Alkolün kötüye kullanımı da iç kanama riskini artırmaktadır.

Genel belirtiler arasında ani ve şiddetli baş ağrıları, nöbetler, bulantı ve kusma durumları ile bilinç kaybı görülebilmektedir. Daha çok kol ve bacak bölgesinde güçsüzlüğe neden olan ve konuşmada da ciddi bir bozukluğa sebep olan iç kanama belirtilerinin görülmesinden sonra acil olarak müdahale edilmelidir. Bazı kişilerde ise nefes darlığı ve kan basıncında düşüş gibi faktörleri de sıralayabiliriz. Karın içi kanamalarda ise kırmızı ya da siyah renkte kusmuk ve siyah dışkılar görülebilmektedir. Bu durumların tamamı İç Kanama Belirtileri olarak sıralanmaktadır ve acil ve hızlı bir şekilde hastaya müdahale edilmelidir.