Geniz Akıntısı Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?

Geniz Akıntısı Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?

Gediz-akıntısı-nedir

Kişiler üzerinde psikolojik olarak oldukça rahatsızlık veren geniz akıntısı hastalığı oldukça yaygın karşılaşan bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Bu hastalık ayrıca ev ortamında dahi bazı yöntemler kullanılabilir. Geniz akıntısına sebep olarak burun içerisindeki bezlerin günlük olarak bir miktar mukus üretmelerinden kaynaklanmaktadır. Mukus üretimi günlük 1 litre olabileceği gibi ayrıca bu miktarı da geçebilmektedir ve bu üretim vücudun normal fonksiyonlarından biri sayılmaktadır. Bu üretimler vücut üzerinde savunma mekanizması işlevi görmektedir. Mukuslar ayrıca vücut üzerinde nazal pasaj temizliği görevini üstlenmektedir. Mukusların ana fonksiyonlarından biri de burun zarlarını temizlemek, kuru havayı nemlendirmek, yabancı tozlardan kurtulabilmek ve burun geçişlerini nemli tutabilmektir. Fakat kimi durumlarda burun aşırı mukus üretebildiği için mukuslar boğaz ile burun arasındaki belirli bölgelerde birikmeye başlar. Bu durum tabiri caiz ise “geniz akıntısı” olarak tanımlanmaktadır. Üretilmekte olan mukusların aşırılığından, kalın veya inceliğinden dolayı kişileri rahatsız etmektedir.

 

Geniz Akıntısı Nedenleri ve Belirtileri

Geniz akıntısının oluşumunu tetiklemekte olan birçok farklı sebep bulunabilmektedir. Bu kişiler durum her birey üzerinde aynı olmamakla beraber farklı durumlar neticesinde farklı şekiller sonucunda belirmektedir. Örneğin alerjisi olan kişilerde bu durum sıklıkla rastlanılabileceği gibi ayrıca kış aylarında soğuk algınlığı nedeniyle yine bu durum kendini göstermektedir. Geniz akıntısı nedir ve tedavi yolları nelerdir demeden önce geniz akıntısına sebep olabilecek durumları sırasıyla yazmakta fayda duyuyoruz.

Öncelikle geniz akıntısına neden olabilecek durumların başında farklı alerjik durumlar gelirken ardından soğuk algınlığı, grip, sinüs enfeksiyonu, rinit, asit reflü, ilaçlar ve bir de gebelik bu duruma neden olabilmektedir. Geniz akıntısı yaşayan bireyler üzerinde görülen ilk belirti boğaz şişkinlikleri, boğaz gerisinde tıkanan mukusların sebep olduğu boğuk ses ile öksürük olarak bilinmektedir. Geniz akıntısı bu sebepten ötürü kişileri oldukça rahatsız etmektedir fakat genelde ciddi durum taşımadığı için ev ortamındaki ev reçeteleri yardımıyla da bu sağlık sorunundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Geniz Akıntısı İçin Ev Reçeteleri

Geniz akıntısından kurtulabilmek için evde hazırlayabileceğiniz yollar genel olarak mukusu inceltme veya kurutma adına olmaktadır.

Öncelikle sıcak sıvı tüketimi bu hastalıktan kurtulmak için en önemli yollardan biridir. Bunun yanında bol vitamin alınması, meyve sularının tüketilmesi, bitkisel çayların kullanılması yine bu salgından kurtulabilmenize yardımcı olmaktadır. Ayrıca günlük en az 8 bardak su tüketimi belirtileri hafifletmektedir.

Dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de kesinlikle süt ve süt ürünlerinden uzaklaşmanızdır. Geniz akıntısı yaşandığı anlarda süt tüketimi yine mukusların kalınlaşıp geniz akıntısının ilerlemesine yol açmaktadır ve bunun yanında üzerinde aşırı baharat bulunan yiyeceklerin tüketimi de yine geniz akıntısını büyütmektedir.

Geniz Akıntısı Tedavi Yolları (Ev Ortamında)

Öncelikle tuzlu su ile gargara yapılması geniz akıntısına bir asırdır yardımcı olmaktadır. Bu durumu günde 3 defa olmak üzere tekrarlayınız ve mukusların temizlenmesini sağlayınız.

Buhar banyosu, boğaz ve geniz bölgelerindeki mukusların temizlenmesi adına yardımcı olmaktadır. Buhar banyosu sayesinde mukuslar incelenecek ve geniz akıntısını azaltmaktadır. Bu durumu daha etkili hale getirebilmeniz için banyo suyuna bir miktar zencefil ve tuz eklenebilmektedir.

Bitki özleri, tarçın ve kekik türü bitki özleri yine geniz akıntısına sebep olan mukusların gevşemesine neden olur ve tahriş olan bölgelerin de rahatlamasını sağlamaktadır. Bu bitki özleri antioksidan ve antimikrobiyal özellikler barındırdıkları için bağışıklık sistemini güçlendirerek burun içerisindeki tahrişli yerlerin rahatlamasını sağlamaktadır.

Bal ve zencefil, tüketimi yine bu hastalığa iyi gelmektedir.

Kabartma tozu burun spreyi, bir miktar ılık suyun içerisine bir çay kaşığı miktarında kabartma tozunu karıştırıp burun spreyi elde edebilir ve bunu burun üzerinde kullanarak mukusu nemlendirerek kolayca dışarı atmaya çalışabilirsiniz.

Limon, başlı başına bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir ve limon suyu sayesinde hazırladığınız içecekleri birçok hastalıkta kullanabileceğiniz gibi limon suyunu yine geniz akıntısından kurtulmak için kullanabilirsiniz.

Ev ortamında hazırlayabileceğimiz reçeteler bunlar olmakla beraber ancak her ihtimale karşı doktora başvurarak doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz.