Beyin Tümörleri İçin Uyarı İşaretleri

Beyin Tümörleri İçin Uyarı İşaretleri

Herkesin bildiği gibi beyin yaptığı işlevsel görevleri yönünden oldukça önemli organların başında gelir. Bütün vücut hareketlerini düzenleyen ve sistemsel olarak kesintisiz doğru bir şekilde çalışmasını sağlar. Bazı durumlarda ise beyin yapması gereken faaliyetleri yerine getiremez bunun bir nedeni beyinde oluşan beyin tümörü adı verilen hücrelerdir. Sistemsiz ve belirsiz bir şekilde beyin hücrelerinin büyümesi kaynaklı beyne baskı yapar veya bazı bölümlerine zarar verir. En önemli belirtileri ise baş ağrısı, kusma, baş dönmesi gibi ortaya çıkan sorunlardır. Belirtilen tümör rahatsızlığının başlangıç yerine göre adı değişir. Başlangıç yeri beyinde olursa primer tümör olarak adlandırılırken , başka bir organ üzerinde başlayıp oraya doğru yayılma eğilimi gösterirse ismi de değişmektedir. Örneğin belirlenen tümörün adı sekonder veya metastatik şeklinde adlandırılırsa bu tümörlerin başlangıç yerleri böbrek, meme, akciğer veya kolon olarak adlandırılır.

Beyin Tümörleri İçin Uyarı İşaretleri

Bu tür rahatsızlığı olan kişiler için doktorların tespit sonrası koyduğu iki tip tümör genellemesi vardır. Bunlardan bir tanesi iyi huylu diğeri de kötü huylu olarak adlandırılır. İyi huylu olan tümörlerin ortak hareketi dağılmamaları ve çok büyük rahatsızlık vermeden kolay bir ameliyat ile alınabilmesidir. Kötü huylu beyin tümörü ise bulunduğu yerde yayıldığı gibi gerekli tedaviye başlanmaz ise farklı organlar üzerine de yayılarak oldukça tehlikeli durumlar ortaya çıkartabilir. İnsanların büyük bir çoğunluğu bu rahatsızlığa sahipken gerekli önlem ve tedbirleri almadıkları için oluşan tümör daha fazla büyüyor ve geri dönüşü olmayan bir hal alıyor. Bu nedenle aşağıda yazılan bazı durumlarda şüphe etmeniz ve hemen doktora başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekir.

Bazı rahatsızlıklar beyninizde meydana gelebilme ihtimali olan tümörün habercisi olabilir. Bunlardan bazılarını sıralarsak sık sık baş ağrısı çekiyorsanız ve bunun yanında bulantı oluyorsa risk grubuna giren kişiler arasında olabilirsiniz. Hafızanızda çeşitli sorunlar ve normal halinizin dışında farklı ruh halleri yaşamanızda beyin tümörü habercisi olabilir. Ayrıca bazı fiziksel hareketleri eskiye göre daha da zorlanarak yapıyorsanız ve el ve ayaklarda uyuşma da bununla beraber baş göstermişse doktora gidip muayene olmalısınız. Ayrıca bu sorunlar ileride işitsel problemlere kadar ilerleyebilir. Bu sorunları görüyor ya da hissediyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktora başvurun.