YPG’nin cerablus operasyonu

YPG’nin cerablus operasyonu

Ypg-Cerablus_1

Kobane’nin Güneybatısına Büyük Operasyon Başlatıldı…

Demokratik Suriye güçleri Kobani’nin güneybatısında IŞİD’in elinde bulunan bölgelere büyük operasyon başlattı. YPG ve YPJ Demokratik Suriye güçleri Kobani’nin güneybatısında işgal altında olan Tirşin Barajı Barajı ve çevresindeki köylere yönelik büyük operasyon başlattı.


Kobane’nin Güneybatısına Büyük Operasyon Başlatıldı

Demokratik Suriye güçleri Kobani’nin güneybatısında IŞİD’in elinde bulunan bölgelere büyük operasyon başlattı.YPG ve YPJ Demokratik Suriye güçleri Kobani’nin güneybatısında işgal altında olan Tirşin Barajı Barajı ve çevresindeki köylere yönelik büyük operasyon başlattı.IŞİD’in merkezi olan Rakka’ya yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki köylüler ve baraj ,İŞİD Cebablus ile bağlantı noktasını ve güzergah olarak kullanılıyor.

Kobani’nin güneybatısında yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda yönelik Demokratik Suriye güçleri sözcüsü Talal Ali Sülo, “Tüm Suriye ve Kobanê’nin güneyinde yer alan halkımızdan DAIŞ çetelerinin zorbalığından kendilerini kurtarmamız için bize yardımcı olmaları çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Tüm Suriye halklarımıza ve kamuoyuna QSD güçleri Suriye halklarını teröre ve zorbalığa karşı korumak ve Suriye’nin kurtuluşu için oluşturulmuştur. Tek amacımız Demokratik ve çoğulcu bir Suriye’nin inşa edilmesi, adalet, özgürlük ve Suriye halklarının onurunun korunduğu tüm oluşumların meşru haklarını elde ettiği ve kendi kimliği ile düşüncelerini hür bir şekilde varlık cevherine kavuşmasıdır.

Şu dönelerde Suriye’de birçok önemli gelişme yaşanmaktadır. Uluslararası ve bölgesel güçlerin Suriye’ye yönelik mücadeleleri söz konusudur. Bunlara karşılık QSD güçleri olarak teröre karşı Suriye’nin özgürlük ve adalet mücadelesine devam ediyoruz.

Daha öncede halkımıza Suriye topraklarını terör pisliğinden özgürleştireceğimiz sözünü vermiştik. Hesekê’nin güney kırsalında büyük başarılar elde ettikten sonra da kendi komünal ve kadın özgürlükçü çizgimiz temelinde mücadelemize devam edeceğimizi belirtmiştik. Bugün askeri operasyonlarımızın Suriye’de topraklarından bulunan çete güruhunu temizlemek için operasyonlarımızın devam ettiğini duyuruyoruz.

Operasyonlarımızın Kobanê’nin güney kısalını kapsadığını kamuoyuna duyuruyoruz. Bu operasyonumuz Kobanê’nin güney kırsalında DAIŞ çetelerinin işgalinde bulunan tüm bölgeyi güvenlikli hale getirinceye kadar devam edeceğini belirtiyoruz.

Tüm Suriye ve Kobanê’nin güneyinde yer alan halkımızdan DAIŞ çetelerinin zorbalığından kendilerini kurtarmamız için bize yardımcı olmaları çağrısında bulunuyoruz.”

Operasyona katılan güçler

Ceyş El-Siwar (Artêşa Şoreşgeran), Yekîneyên Parastina Gel (YPG), Yekîneyên Parastina Jin (YPJ), Lîwa El-Tehrîr, Tabûrên Şems El-Şemal, Meclîsa Leşkerî ya Suryanî, Kombûna Tugayên Cizîrê ve Kombûna Tabûrên Firat-Cerablusê