Zemzem Suyu ve Faydaları Nelerdir?

Zemzem Suyu ve Faydaları:

zemzem-suyunun-faydalari
Müslümanlarca kutsal kabul edilen Zemzem suyu, Türkçede bol su anlamına gelir. Mekke’deki bir kuyudan çıkan ve kutsal olarak bilinen bu su birçok kutsal özelliği de taşımaktadır. Özellikle de birçok derde deva olduğu söylenmektedir. Böyle bir durumda gözler hızlı bir şekilde bilim adamlarına çevrilmiştir.
Bu konuda bilim adamlarınca tam olarak netleştirilmemiştir. Çünkü Mescid’i Haram’a Müslüman olmayanların girememesi yüzünden herhangi bir araştırma yapılamamaktadır. Araştırıcı kitlesi de bu yüzden azalmakta ve sadece belirli bir kesimin bu su hakkında inceleme yapma şansı bulunmaktadır. Bu durumda da Müslüman olmayan bilim adamları herhangi bir tahminde bulunamıyor. Zemzem Suyu ve Faydaları konusunda Müslüman bilim adamlarının araştırmalarını sizlerle paylaşıyoruz.
Yapılan araştırmalarda bu suyun içindeki minerallerin zaman zaman değiştiği ve su debisinin de azaldığı söyleniyor. Fakat yüzlerce yıl içinde bu su çıkmaya devam etmektedir. Bununla birlikte Zemzem suyunun kaynağı hakkında üç tahmin yürütülmüş fakat bu tahminler de henüz bilimsel bir açıklama ile desteklenmemiştir. En güçlü tahminler ise Taif Dağı üzerinde yapılmıştır. Bu dağ her gün yağmur almakta ve yüksekliği de 2000 metreyi bulmaktadır. Bu suyun huniye benzediği sonucunda ise kesinlikle varılmıştır. Çünkü dünya üzerinde bilinen kuyulardan hiçbirinin böyle bir şeklinin olmadığı ispatlanmıştır.
Zemzem Suyu ve Faydaları konusunda farklı bir görüş daha var. Bölgenin jeolojik yapısı ile ilgili olarak bu kuyulardan çıkan sular çok mineral ve tuzlu olmaktadır. Bu konuda zengin bir yapıya sahip olan Zemzem suyu da aynı bölgelerde bulunan kuyular arasında bu özellikleriyle bilinen tek sudur. Suyun bilinen faydaları arasında ilk olarak içerdiği mineralleri sayesinde doyurucu olduğu bilinir. Bu konuda dini beyanlar da bulunur. Kâbe de 30 gün boyunca sadece zemzem suyu içerek hayatını devam ettiren kişilerin bulunduğu söylenmektedir.
Hastalıklara da şifalı olduğu söylenen bu suyun mide ülseri, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği söyleniyor. Bayanların kullanması ayrıca süt artırıcı özelliğinin de göstergesi. Yine manevi olarak bakıldığında büyük bir sevap kaynağı olduğu da bilinmektedir.