Sucuk, Salam ve Sosisin Zararları Nelerdir?

Sucuk, Salam ve Sosisin Zararları:

sucuk-salam-ve-sosisin-zararları-nelerdir

Günümüzde daha çok kahvaltılarda tercih edilen ve atıştırmalık olarak da tüketilen bu ürünlerin sağlığa birçok zararı bulunur. Daha çok FastFood ürünü olarak tüketilen ve vücuda zararlı olan maddelerden üretildiği bilinen Sucuk, Salam ve Sosisin Zararlarınet bir şekilde bilinmelidir.

Bu ürünlerin zararını anlayabilmek için ilk olarak nasıl yapıldıklarının bilinmesi gerekir. Ürünler sinir, sinirlerin çevresindeki et parçaları, iç yağı, kuyruk yağı gibi maddelerden yapılmaktadır. Ayrıca deriler, kıkırdak, iblik, gaga ve eklem yerlerinin de kullanıldığı bilinir. Kıl ve tüylerin de bu ürünlerin yapılışında kullanılabileceği söylenmektedir. Farklı fabrikasyon işlemleri sonucunda hazırlanan bu ürünler daha sonra paketlenir ve tüketime hazır olarak sunulur.

Günümüzde en çok tartışılan durum ise hayvanların atıklarından bu ürünlere katkı sağlayıp sağlamadığıdır. Daha çok beyaz etki hayvanlarda atık sayılabilecek bölgelerden yapıldığı belirtilen bu ürünler arasından Nuget’in tavuğun deri ve göğüs bölgelerinden yapıldığı bilinir. Ayrıca tat vermesi için bir takım baharatların da kullanıldığı bilinir. Sosis, salam ve sucuğun içinde bulunan maddeler bu şekildedir.

Sucuk, Salam ve Sosisin Zararlarıkonusunda bir de bu maddelerin tadının iyileştirilmesi için farklı baharatların eklendiğini söyleyebiliriz. Bunlar arasında salça, soğan ve sarımsak dışında nitrat ve nitrit gibi kanserojen madde içeren ve sinir sistemine zararlı olan maddeler de kullanılmaktadır. Hem obeziteye sebep olan hem de bağımlılık yapan farklı maddelerin de eklenmesiyle bu ürünlerin ne kadar zararlı bir hale gelebileceğini anlayabilirsiniz. Ayrıca bu maddelerden dolayı damar tıkanıklığı ve kalp-damar hastalıklarının da görüldüğünü söylemek doğru olacaktır.

Yapılan araştırmalarda Sucuk, Salam ve Sosisin Zararlarıkanıtlanırken günümüzde ise tüketimi devam etmektedir. Daha çok obeziteye neden olan ve çocuklarda psikolojik bozuklukları tetikleyen bu maddeler ayrıca meme kanseri olma riskini de 3 katına çıkarmaktadır. Bu yüzden daha sağlıklı ve uzun ömürler için bu ürünleri tüketmekten kaçınabilirsiniz. Ayrıca çevrenizdeki insanlara da bu konuda hakkında gerekli uyarıları yapabilirsiniz. Salam, sucuk ve sosisin zararları bu şekilde sıralanabilir ve tüketimi konusunda dikkat edilmesi gerekir.