Şahmeran Efsanesi nedir?

Şahmeran Efsanesi:

şahmeran
Vücudunun üst kısmında güzel bir kadın ve alt kısmında da yılan şeklinde olan bu kadının birçok masalda yer bulması tam bir mitolojik bir olaydır. Yılanların şahı sayılan Şahmeran, Tarsus çevresinde yaşamıştır. Çocukluk yaşlarımızda çokça dinlendiğimiz bir öyküsü olan Şahmeran aslında özünde iyilik olan bir varlıktır. Yer altında yılanlarla birlikte yaşadığı söylenir ve tüm yılanların da ona itaat ettiği efsanesi bulunur.
Cemşab adında bir genç, buldukları balı arkadaşlarından saklamak için bir kuyunun dibine bırakır. Burada kendisi de kuyunun içindedir. Yukarı çıkamayan Cemşab burada bir delik görür ve daha sonra bu deliği gözetlemeye başlar. Işık sızan bir gölüme bakar ve orada Şahmeranı görür. Sonra geçebileceği kadar tüneli kazar ve Şahmeranla tanışır. Şahmeran ise bu kişiyi çok sevmektedir. Yanında kaldığı süre içinde olan birçok bilgiler veren ve özellikle de tıp biliminde kimsenin bilmediği detayları ona aktarır. Cemşam da bu bilgileri öğrenmek için elinden geleni yapar. Bir söylentiye göre de bu kişi aslında Lokman Hekimdir.
Cemşab bir süre sonra sıkılır ve eve dönmek ister. Şahmeran ise bu konuda ısrarcıdır ve ona yanında kalmasını söyler. Israrlar üzerine Cemşab evine döner ve bu durumu kimseye anlatmaz. Zamanın hükümdarı ise bir gün hastalanır ve bu hastalığın tek çaresi de Şahmeran’ın vücudundadır. Her yerde Şahmeran aranır ve aslında onu kesip etinin hükümdara yedirilmesi gerektiğini düşünen Vezir, araştırmalarına devam eder. Hamamda temizlenen Cemşab’ın da vücudu pullaşmıştır ve Vezir bunu fark eder ve zorla Şahmeran’ın yerini söyletir. Daha sonra Şahmeran yakalanır ve ölecektir.
O günden bugüne Şahmeran Efsanesi olarak anlatılan bu olayla iyilik yaparak kötülük bulma konusunda insanlara bir ders verilmiştir. Ayrıca efsaneye göre Şahmeran’ın öldüğünü yılanları hala bilmemektedir. Bildiklerinde ise tüm şehri basacak ve kahramanlarının intikamını alacaklardır. Fakat efsanede Şahmeran son derece iyiliksever ve barışçı biridir. Yılanların şehre ve insanlara zarar vermemesi için bazı hilelere başvurduğu da söylenir. Efsanenin tamamı bu şekildedir ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.