Patent Nedir? Nasıl Alınır? Patent Hakkında Her şey!

Patent Nedir? Nasıl Alınır? Patent Hakkında Her şey!

patent-nedir

Patent Nedir?

 

Patent; önceden ortada olmayan, yeni buluşların sahibinin kim olduğunu kolayca anlamamıza yarayan ve bir buluşu yapan kişinin sahiplenip, kullanma hakkını elde etmesidir. Kişilerin yeni buluşlarını kullanma hakkını göstermekte olan belgelere “patent” denmektedir. Günümüzde buluşu yapılan her konuya patent verilebilmektedir neredeyse her şey patent koruması kapsamına da girmektedir. Buluşları yapılan aygıtların, cihazların tüm hakları patent sahibine ait olmaktadır ve patent sahibinin izni olmadan kullanılması kesinlikle yasaklanmaktadır. Ancak aksi duruma başvuran kişiler olursa patent sahibi kanun yollarını izleyerek ilgili kurum yahut tüzel kişilere dava açıp hakkını alabilmektedir. Her ülkede kanunlar içerisinde belirtilen patent yasaları ve yaratıcı fikirlerin geliştirilmesini teşvik ettirici korumalar sağlanmaktadır. Patent nedir nasıl alınır sorusunu burada cevaplarken, ayrıca patent ülkeleri nasıl etkiler kısaca yazmak gerekirse; Bir ülke içerisinde vatandaşlığı bulunan kişilere verilen patentler, bulundukları ülkenin gelişmişlik durumunu açıkça bir şekilde göstermektedir.

 

Patent Nasıl Alınır?

Patenti alacak kişi bulunduğu ülke içerisindeki ilgili kuruma giderek patent başvurusu yapar. Kişilerin patent başvuruları yine bu ilgili kurumlar tarafından bir süre incelenmektedir. Bu incelemeler sonucunda başvuru sonuçları kişinin patent almasına uygun değerdeyse kişilere patent verilir. Türkiye’de patent nasıl alınır diye soran arkadaşlar için; Türkiye’de buluş yapan biri buluşu için patent almak istiyorsa öncelikle Türk Patent Enstitüsü’ne giderek patent için başvuru yapması gerekir. Eğer kişinin bulduğu buluş insanlara ve topluma bir şeyler aktarabiliyorsa patent isteyen kişinin geri çevrilme riski azalır.

 

Patent başvurusu nasıl yapılır patent almak için neler gereklidir?

Patent başvurusu yapacak bireylerden istenilenler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Patent isteyen kişinin başvuru dilekçesi,
  • Patent ile kişilerin korunmasını istedikleri unsurları kapsamakta olan istemler “3 Nüsha”,
  • Buluşun konusunu yeterli düzeyde açıklayan 3 adet belge,
  • İsteme ait 3 adet resim,
  • Tarifname,
  • Buluş özeti,

 

Patent başvurusu yapacak adayların yukarıda yazmış olduğumuz belgeler ile beraber Türk Patent Enstitüsü’ne gitmeleri gerekmektedir. Patent nedir nasıl alınır gibi sorulara bu makalemiz üzerinden açıklamalar getirirken patent hakkında daha fazla bilmek istedikleriniz varsa bizlere yorum yoluyla ulaşabilir veya farklı kaynaklardan günümüzde var olan patentleri araştırabilirsiniz. Patent konusunu burada bitirmeden önce belirtelim ki; Günümüzde birçok yerde telif hakkı kapsamı istenilen yerlerle karşılaşmaktayız. Bunlar yine patent sonucu ortaya çıkan uygulamalardır. Örn: bir filmi izinsiz alıp başka bir yerde paylaşmanız halinde yine ilgili kişi veya kişiler, kurum veya vb kişiler tarafınca uyarılır ve telif hakkını sizden isterler.