Pamukkale Traventerleri Nerededir, Özellikleri Nelerdir?

Pamukkale Traventerleri Nerededir, Özellikleri Nelerdir?

pamukkale-travenleri

Türkiye topraklarında bulunan doğal güzelliklerden yalnızca biri olan Pamukkale Traventerleri Denizli iline bağlı olan doğal bir mevki olmaktadır. Burada doğal güzellikler kent kaplıcalarını ve akmakta olan sulardan kalmış karbonat mineralleri teraslarını ve ayrıca traventerleri kapsamaktadır. Ayrıca Türkiye’nin Ege bölgesi üzerinde ılıman iklime sahip Menderes nehri vadisi dâhilinde bulunur. Pamukkale traventerleri ilk etapta yöre halkı başta olmak üzere birçok insanın dikkatini çekmektedir. Özellikle yabancı uyruklu turistler buraya sıkça gelerek ziyaret etmektedirler. Bu traventerlerin oluşumunda çok yönlü tektonik sebepler olmakla beraber kimyasal reaksiyon sonucunda meydana gelmiş olan kaya türüdür. Çok geniş bir alanı etkisi altına alan bu traventerler termal kaynakların oluşmasında büyük rol oynamaktadır. Pamukkale traventerlerinin içerisinde 17 termal sıcak su kaynağı bulunmaktadır. Bu sıcak su kaynakları içerisinde barındırdıkları suyun ısısını 35 dereceden 100 dereceye kadar ulaştırabilmektedirler. Peki,

 

Pamukkale Traventerlerinin Özellikleri Nelerdir?

Geçmişi çok eski tarihlere dayanmakta olan Pamukkale traventerleri ilk olarak antik dönemde kullanılmaya başlandığı söylenilmektedir. Pamukkale ayrıca popüler kılan diğer bir özelliği ise içerisinde 17 tane sıcak su kaynağının bulunmasıdır. Bu sıcak su kaynakları kimilerine şifa olurken, birçok insan da yine bazı hastalıklarından kurtulabilmek ve iyileşmek adına bu sıcak su kaynaklarını ziyaret ediyor. Bu suyun özelliklerinden biri de su sıcaklığının 35 dereceden 100 dereceye kadar ulaşabilmesidir. Burada kaynakların sıcaklıkları sürekli değişirken 35 derecenin altına inmemekle beraber bunun neticesinde bölgede bulunan diğer su kaynaklarının da ısısını yükseltmektedir.

Pamukkale traventerleri çok katmanlardan oluşmaktadır ve bu katmanlardan her birinin uzunluğu yaklaşık olarak 60 metreye kadar uzanabilmektedir.

Denizli şehrinde bulunan Pamukkale traventerleri yalnızca Türkiye için değil dünya için sayılı doğal miraslardan, nadir doğal güzelliklerden biri sayılmaktadır.

Traventerleri yabancı turistler çok sayıda ziyaret ederken ayrıca başka illerden gelen vatandaşlar da bu traventerleri ziyaret ederek, hastalıklarına şifa aramaktadır.

Yalnızca yurt dışından gelen insanların değil ayrıca yurt dışında yaşamakta olan yerli vatandaşlarımız bile tatil amaçlı gelerek buradaki traventerlere büyük ilgi duymaktadır. Böylece Pamukkale traventerleri nerededir ve özellikleri nelerdir sorusunu da cevaplamış bulunduk. İyi günler.