Lotus Bitkisi Nedir?

Lotus Bitkisi:

lotus-çiçeği

Günümüzde gerçek nazik çiçekler olarak bilinen Lotus Bitkisi, kirli ve çamurlu ortamlarda yaşar. Birbirinden farklı özellikleri olduğu da bilinir. En önemli özelliği ise kirli alanlarda yaşamasına rağmen yapraklarının çokça temiz olmasıdır. Bu durumu dikkate alacak olursak;

Bitki üzerinde çok küçük toz parçaları oluşumunda bitki hemen yapraklarını sallar ve bu tozu belirli bir bölgeye gönderir. Yağmur yağdığında ise damlaları kullanarak kendiliğinden temizlenmektedir. Ayrıca yaprağının üzerine düşen yağmur damlalarının üzerindeki kirli bölgelere aktarır. Lotus Bitkisigenel olarak Nelumbu adı verilen yağmur ormanlarında yetişir.

Bitkinin bu özelliği mimari alanda da birçok proje için kullanılmıştır. Daha çok binaların dış kaplamasında bu bitkinin yapraklarına benzer şekiller görebilirsiniz. Bu sayede yağmur yağdığında bina yüzeyi rahatlıkla temizlenebilmektedir. Net bir temizlik sağlanabilmesi için buna benzer boyalar da üretilmiştir. Bu konu üzerinde daha çok Almanların çalıştığını ve birbirinden farklı modeller yaratarak kullanmış olduklarını söyleyebiliriz. Üretimlerini dünyanın birçok bölgesine göndererek bu konuda öncü olan Alman firmaları, bu sayede bina üzerinde ek bir temizleyici kullanmadan 5 yıl boyunca binaların temiz kalabileceğini söylemiştir.

Lotus Bitkisihakkında farklı araştırmalar da mevcuttur. Temizlik gerektiren yaprakların pürüzlü yüzeylerinin olduğunu ve en temiz bitki olduğunu belirtmişlerdir. Bonn üniversitesi tarafından yapılan araştırmalarda ayrıca bu bitki üzerinde bir çivi yatağına benzer noktaların bulunduğu açıklanmıştır. Bu noktalar arasında da tozlar tutunamaz bir durumda temizlenebilmektedir. Mitolojide de yer alan Lotus Bitkisicinsellik, doğum ve saf tutkuyu sembolize etmektedir. Eski mısır medeniyetlerinde de bu bitki kutsal kabul edilmiştir. Daha çok dini törenlerde kullanılan bu bitki ayrıca cinsel gücü artırmaktadır.

Edebiyatta da bu bitkinin varlığından söz edebiliriz. Birçok yazar ve şair eserlerinin içinde lotus bitkisine yer vermektedir. Hatta bu bitkiye benzeyen edebiyat ödülü de hazırlanmıştır. Budizm’de de çok etkili olan bu bitkinin faydaları arasında insanlara uyku verdiği ve kalbi kuvvetlendirdiği biliniyor. Ayrıca mikroplara karşı da oldukça etkilidir ve kendisini de temizleyerek mikroplu alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu özelliklerinden dolayı diğer bitki türlerinden ayrılır.