K Vitaminin Özellikleri ve Bulunduğu Bitkiler

K Vitamininin özelliklerine bakıldığında öncelikle vücudun küçük bir yarada bile vücudun kan kaybını önleyen ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan vitamin K Vitaminidir. K Vitamini Özellikleri arasında eksikliği söz konusu olduğunda ciddi hastalıklara neden olabilir. Ayrıca Kanser hastalıklarına karşı koruyucu bir etkisi bulunmaktadır. K vitamininin özelliklerinin başında belirttiğimiz gibi kanın pıhtılaşması olarak görünse de aynı zamanda kemik kırılmalarının iyileşmesinde de aktif rol oynamaktadır.

indirVücut için gerekli olan K Vitamini Temini ne tür bitkilerden elde edilir; Bunun cevabi daha çok yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere, şifalı bitkilerde de bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz; Maydanoz, Domates, Lahana, Patates, Kuşkonmaz, Karnıbahar, Pancar, Ispanak, Fasulye, Şalgam, Patates, Yeşilbiber, Kivi, Bezelye, Yaban mersini, Kuru Erik, Süt ürünleri, Yumurta, Yeşilçay vb. ürünlerde K Vitamini bulunmaktadır.

Bütün vitaminler gibi K vitamininin eksikliğinde bazı sorunlarla karşılaşılması unutulmamalıdır. Bu rahatsızlıkların başında ilk başta belirtiğimiz gibi kanın pıhtılaşması güç olacaktır. Bununda sonucunda diş çevresi ve akciğerde, sindirim sisteminde, deri yüzeyinde, idrar yollarında kanamalara neden olmaktadır. K vitamininin eksikliğinde özellikle bayanların adet döneminde normalden fazla kanamalara. burun kanamalarına  neden olabilmektedir.

Her şeyin aşırısında olduğu gibi K Vitamininin de aşırı alınması durumunda bazı sorunlar meydana gelmektedir. Bunun başında  kanın pıhtılaşması damarların tıkanmasına neden olmaktadır. Bu da ciğerlerin işlevini yerine getirememesi ve organların işlevsel yapısının bozulmasına neden olmaktadır.