İnci Nedir, Nasıl Oluşur?

İnci Nedir, Nasıl Oluşur:

Dünyada bulunan bazı maddeler fazlasıyla değerli yapıda olmaktadır. Daha çok ziynet eşyası olarak kullanılabilen bu ürünler aslında her döneminde kullanılmış ve sürekli değerli kalmıştır. Bu ürünlerden biri de inci olmaktadır. Günümüzde de birçok takı eşyasında süs olarak kullanılır ve son derece popülerdir.

İnci-nedir-nasıl-oluşur

Dünyada nadir rastlanan ziynet eşyalarından ve değerli madenlerinden olan incinin rengi sedeftir ve bu maddenin %90’dan fazlası kalsiyumdan oluşur. Çıkarıldığı yer olarak da oldukça ilginç bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Daha çok okyanus ve denizlerden çıkarılır. Buralarda bulunan yumuşakçaların içinde çıkarılır ve en çok da istiridye de bulunur. İklim özelliklerine bakıldığında ise sıcak ve ılıman bölgelerde yaşayabilen bu yumuşakçaların içinde doğal bir süreç olarak inci oluşumu zordur. İşte tam da bu zorluk inciyi daha değerli bir duruma getirir. Denizlerdeki yumuşakçaların içinde oluşan incilerin dışında artık yapay olarak da oluşturulan incilerin varlığından söz edebiliriz. İncinin oluşumunda büyük rol oynayan deniz yumuşakçalarının dış yüzeyinde ise sert bir kabuk vardır. Bu kabuğun içinden geçen yumuşakçalar ayrıca içinde kum taneleri ve sedef parçaları tarafından zamanla inciye dönüşmektedir. Bu kabuklardan içeriye geçiş yapan mikroorganizmalar, deniz canlıları tarafından yabancı bir madde olarak algılanır ve dışarıya geri atılmak istenir. Bu süreçte ise kum taneciklerinin dışı sedefe benzeri bir hâl alır. Bu madde dışarıya atılmak için farklı bir maddeyle kapanmak zorundadır.

Deniz yumuşakçalarının meydana getirdiği inciler daha çok sedef renginde olur. Beyaz, pembe ve siyah renklerinin de olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde bu tür incilerin bulunduğu da bilinir. En nadir inciler ise siyah incilerdir ve bu incilerin değeri öteki türlere göre daha fazladır. Oluşması da çok uzun bir zaman gerektirir. Doğal olarak maddi anlamda da çok pahalıdır. Deniz içinde oluşturulan çiftliklerde de inci üretimi yapılabilmektedir. Bu çiftliklerde yer alan inciler için yapay parçacıklar kullanılır ve istiridyelerden yararlanılır. Gerekli şartların oluşmasından sonra artık inciler denizden çıkarılır ve dünya piyasasındaki yerini de alır. Oluşum süreci bu şekilde ilerlemektedir.