Hortum Nedir, Nasıl Oluşur?

Hortum Nedir, Nasıl Oluşur:

Dünyada birçok bölgede farklı hava olaylarının yaşandığını görmekteyiz. Bu hava olaylarından bazıları sonucunda doğal afet durumları da yaşanabilmektedir. Bu yazımızda en çok merak edilen Hortum Nedir, Nasıl Oluşur konusunda sizlere örneklerle birlikte detaylı açıklamalar yapıyor olacağız.

Hortumların oluşumunda ve gücünün sayesinde çevrede birçok zarar oluşmaktadır. Özellikle de bir rüzgâr türü olduğunun bilinmesi gerekiyor. Bu rüzgârlar yüksek basınçtan alçak basınca doğru oluşur. Hortum ad gökyüzünün derinliklerinde meydana gelmekte ve yeryüzüne doğru spiral bir şekilde inmektedir. Havada oluşan su buharı ile birlikte bulutlar farklı bir hâl alır. Kümülüs adı verilen bulut türü hortum rüzgârıyla doğrudan ilişkilidir. Bu oluşumdan sonra bir felaket senaryosu izlenebilir ve çok sert eserek çevresinde bulunan her şeyi yıkıcı etkisi bulunur. Bazen deniz ve göl üzerinden de oluşur. Bu durumlarda ise su hortumları meydana gelir ve fazlasıyla tehlikelidir.

Hortum-Nedir-Nasıl-Oluşur

Hortum oluşumları sonucunda şiddet ve büyüklüklerine göre derecelendirilebilmektedir. F1 ve F5 adı verilen değerler arasında derecelere sahip olan hortumlar, çok kısa sürede bir şehri yıkabilecek bir güce sahiptir. En şiddetli hortum oluşumu ise F5 olarak bilinir. Tamamen bir doğal afet sayılan bu durum dünya üzerinden ABD’de Oklama Eyaletinde görülmüştür. Çapı ise 1,5 km’yi bulmuş ve bölgeye fazlasıyla zarar vermiştir.

Hortumların oluşumlarında kümülüs adı verilen bulutlar en etkili faktördür. Bu bulutlar daha çok kabarık bir şekilde durur ve halk arasında ise karnabahara benzetilir. Üst kısımdaki bulutlar, alt kısımda bulunan bulutlar ile etkileşime girer ve rüzgâr oluşturur. Daha sonra ise büyük bir hortum durumu ortaya çıkar ve kara ile buluşan bu bulutlar birkaç yüz kilometre çapına kadar da büyüyebilmektedir. Bilim adamları da bu konuda uydu fotoğraflarını incelemiş ve tarihsel süreçlere bakarak bu doğal afetin nasıl oluştuğunu gözlemlemiştir. Daha çok ABD bölgesinde ortaya çıkan ve büyük bir etkileşim sonucunda var olan Hortum, birçok bölgeyi etkisi altına almış ve can ve mal kayıplarına neden olmaya devam etmiştir. Önceden bazı tedbirlerin alınması önemlidir.