Güneş Sistemi Nedir? Gezegenler ve Uyduları Nelerdir?

Güneş Sistemi Nedir?

güneş-sistemi

Güneşin çekim kuvveti etkisi ile gezegenler, gezegenlerin uyduları, meteorlar ve kuyruklu yıldızların güneşin etrafında birikmeleri sonucu oluşmakta olan gök cisimleri topluluğuna güneş sistemi denmektedir. Yani güneşin etrafında güneş çekim kuvveti sonucu biriken gök cisimleri güneş sistemini oluşturur. Güneş sisteminin oluşmasıyla ilgili birden fazla teori bulunmaktadır. Fakat bilinen teorilerin en başlı olanı ve doğruluk payında fazlalık bulunan teori 1796 yılında matematikçi olan Simon Laplace tarafından bağımsız bir şekilde ortaya atılmış olan Kant-Leplace (NEBULA) teorisi olarak bilinmektedir. Bu teorinin içerisinde güneş sistemi nasıl oluşur gibi soruya da cevap verilmektedir. Nebula teorisinde güneş sisteminin 4,6 milyar yıldan daha fazla önce dev bir moleküler bulutun orada çökmesi sonucu meydana geldiğini öne sürmektedir.

Güneş sistemi dâhilindeki gezegenler ve orada bulunan diğer gök cisimleri güneşin çekim kuvvetiyle beraber güneşin etrafında belli yörüngeleri takip ederek dönmektedirler. Güneş sisteminin çapı 30 ışık yılı olurken yine sistemin çevresinde 10 gezegen bulunmaktadır. Güneş sisteminin çapı 30 ışık yılı demişken 30 ışık yılı “283,821,914,177,430 kilometre olarak hesaplanmaktadır. Güneş sisteminde bulunan gezegenlerin güneşe uzaklıkları sırasıyla şu şekilde olmaktadır;

Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün.

Şimdi belki aranızdan bazıları diyecek ki “Plüton” nerde onu yazmayı mı unuttu acaba? Hayır arkadaşlar, “Plüton” güneş sisteminin dışında kaldığından dolayı dış merkezli yörüngeye sahiptir ve güneş sisteminin yörüngesini izlememektedir. 2006 yılına kadar tartışmalar ile gelen “Plüton” Uluslar arası Gökbilim Birliği tarafından gezegenler sınıfından ayırarak plüton’u cüce gezegen olarak kabul edilmiştir.

Yukarıda sayılan gezegenlerin bilinmekte olan toplamda 166 uydusu yine güneş sistemine dahil olmaktadır.

 

Güneş sisteminde bulunmakta olan gezegenlerin birtakım özellikleri;

 

  • Gezegenlerin hepsi “elips” şeklinde bulunan yörüngeye sahiptir ve gezegenler birbirinden farklı hızlarda dönmektedirler. Fakat kimi durumlarda gezegenlerin yörüngeleri, zaman zaman birbirleriyle kesişebilmektedir.
  • Sistem içindeki gezegenler kendi ekseni ve güneşin etrafında dönmektedirler. Bu dönme batıdan doğuya olur.
  • Güneş sistemindeki en büyük gezegen Jüpiter, Güneş sistemindeki en küçük gezegen ise Plüton gezegenidir.
  • Güneşe en fazla yakın olan gezegen Merkür’dür. Güneş sisteminde Güneş’e en uzak gezegen Plüton gezegeni olmaktadır.
  • Dünyamıza en yakın gezegen Venüs,
  • Dünyamızın 1 uydusu, Mars gezegenin ve Neptün gezegeninin ise 2 uydusu varken, Uranüs’ün 6, Satürn’ün 10, Jüpiter’in 12 gezegeni vardır. Ancak Venüs ve Merkür gezegenlerinin uydusu yoktur.
  • Güneş sistemindeki gezegenlerin oradaki hızları güneş ile olan uzaklıklarıyla ters orantılıdır.