Çay Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

fft81_mf1943870Çay ülkemize Çin’den Rusya üzerinden gelmiştir. Çayın yetişme alanları genellikle ılıman ilkim kuşağı ve 2000 mm üzerinde yağış alan yerlerde yetişmektedir. Bu yüzden ülkemizde Rize bölgesinde yalnız yetişmektedir. Çay ülkemize sonradan gelmiş olmasına rağmen milletçe beğenmiş ve tiryakisi oldukça fazladır. Bu yüzden insanlarımız çay içerken de çayın iyi olmasına dikkat etmektedir. Çay içerken veya demlerken nelere dikkat edilmelidir. Çayın daha lezzetli ve daha bir göze hitap etmesi için neler yapılmalı. Özellikle dışarıda yapılan çay ve evde demlediğimiz çay arasında çoğu zaman fark olmaktadır. Dışarıda içmiş olduğumuz çay bize bir daha güzel gelmektedir. Dışarıda demlenen çay nasıl olur da bu kadar lezzetli olmaktadır. Sevgili okuyucularımız bunu sizin için paylaşmaya gayret gösterdik umarım iyi olmuştur.

cay2

Kaliteli Çay yapmanın Püf Noktaları;

Demlemede kullanacağımız suyun temiz olmasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde kireçli olan su ile demlenen çay bulanık ve insanların hoş karşılamamasına neden olacaktır.

Kullanılan su ve Atılacak Çayın miktarı tutturulmalıdır. Aşırı atıldığında Çay acı, az atıldığında ise açık olmasının yanında tatsız olmaktadır.

Çay kaynar su ile demlenmelidir. Bir çayın demlenmesi yaklaşık olarak 12-15 dk arasında gerçekleşmektedir.

Çayımızı demlerken bu hususlar göz önüne alındığında çayımızın daha iyi ve daha bir tat verdiğini göreceksiniz.