Türkiye’nin 40 İlinde Görülmesi Gereken 40 Mekan

Türkiye’nin 40 İlinde Görülmesi Gereken 40 Mekân

Kastamonu-meydanı

Türkiye, birçok tarihi ve doğal güzelliklerini topraklarında barındırmaktadır ve geçmiş yıllardan günümüze bu topraklar üzerinde birçok farklı medeniyetler kurulup yıkılmıştır. Kendi kültürleri ilavesinde medeniyetler yaşadıkları dönemlere uygun yapıtlar ve değerler inşa ederek bölge topraklarına büyük miraslar bırakmışlardır. Türkiye hem coğrafi konumu hem de bu medeniyetler bakımından diğer ülkelere kıyasla büyük değerler barındırmaktadır. Üç tarafı denizler ile çevrili iken aslında dört tarafında ise doğal güzellikler bulunmaktadır. Geçmiş tarihlerde çıkan savaşlar kimi zaman bu mekanları ve değerlere zarar verip yok ederken, ayakta kalan değerlere ise ülke sahip çıkarak koruma altına almaktadır. Medeniyetlerin kurmuş olduğu eşsiz yapıtlar hem ülkedeki vatandaşların ilgisini çekerken ayrıca dışarıdan gelen çoğu turistin ayrıca ilgisini çekmekte. Sizler için derlediğimiz bu konuda Türkiye’nin 40 İlinde görülmesi gereken 40 mekan hangileridir sıralamış bulunmaktayız.

1.Adıyaman – Nemrut

Kommagene Krallığı antik kenti Nemrut ilçesindedir. 7 Metrelik heykelleri ile binlerce turistin ilgisini çekmektedir.

2.Bartın – Amasra

Kale müze ve tarihi Cenova Şatosu’nun bulunduğu Amasra tarihi yerlerden biridir.

3. Amasya – Yeşilırmak

Yeşilırmak Amasya ilçesinde bulunurken ayrıca çevresindeki lokantaları ayrı güzellikler katmaktadır.

4. Antalya – Olimpos

Bizans ve Roma izlerini taşıyan Olimpos, plaj güzellikleri ile en güzel kumsallardan birine sahiptir.

5.Bursa – Uluabat Gölü

Göl içerisinde yaşayan canlıların yanı sıra ayrıca 21 tür balık bulunmaktadır.

6. İzmir – Şirince

Selçuk ilçesinin 8km doğusundaki bu şirin yer, üzüm bağları ve şeftali bahçeleri ile meşhurdur. Aslen Rum köyüdür ve 19.yy mimarisi izlerini taşıyan evler bulunmaktadır. Mayaların takviminde bahsettiği 2012 kıyametinden korunacak yer burasıydı.

7.İstanbul – Polenezköy

İki akarsu ortasında bulunan Polenezköy ziyaretçilere huzur vermektedir.

8. Erzurum – Tortum Şelalesi

48m yükseklikte olan şelale Asya ve Avrupa’nın bilinen en büyük şelalelerinden ve dünyanın ise üçüncü büyük şelalesidir.

9.Muğla – Köyceğiz

koycegiz-mugla

Liman kenti olarak bilinir ve tarihi 4bin yıla dayanmaktadır.

10. Sinop – Cezaevi

Selçuklular tarihinde inşa edilmiş olan Sinop cezaevi 1997 tarihine kadar kullanılıyordu. Burada Necip Fazıl Kısakürek, Sabahattin Ali ve Refik Halit Karay gibi isimler yatmıştır.

11.Konya – Hz. Mevlana

Hz. Mevlana türbesinin bulunduğu Konya birçok turistin ziyaretçiliğine ev sahipliği yapmaktadır.

12.Trabzon – Uzungöl

Dağlar arasında kalan doğa harikası yeşil renginin her tonunu barındırmaktadır.

13.Nevşehir – Kapadokya

Balon turlarının turistler tarafından ilgi çekmesi ve tarihin izlerini taşıyan Kapadokya her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

14.Edirne – Selimiye Camii

Mimar Sinan yapıtlarının bulunduğu Edirne ili özellikle de Selimiye Camii ile kendini göstermektedir.

15.Şanlıurfa – Balıklı Göl

Hz. İbrahim’in doğum yeri olarak gösterilen Urfa, ayrıca Peygamberler şehri olarak bilinir.

16.Denizli – Arkeoloji Müzesi

Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi ve Antik Havuz burada bulunmaktadır.

17.Ağrı – İshak Paşa Sarayı

Doğubeyazıt ilçesine bağlı olan Saray 116 odadan oluşur ve saray içerisinde Selçuklu, Türkistan ve Osmanlı mimarisi bulunur.

18.Bilecik – Söğüt

Osmanlı devletinin başkenti olan söğüt, Ertuğrul Gazi, Şeyh Edebali ve Dursun Daki isimlerinin mezarlarına yer açmaktadır.

19.Kayseri – Kültepe

Anadolu’da bulunan en eski yazılar Kültepe’de bulunmaktadır.

20.Isparta – Eğirdir Gölü

Eğirdir gölü güneşin ışıkları ile farklı renklere bürünmektedir. Bu muhteşem görüntüyü yakalamak isteyen binlerce kişi her yıl burayı ziyarete gelmektedir.

21.Mardin – Şehir Merkezi

Taş işçiliği konusunda en büyük örneklerinin verdiği şehir olan Mardin, bölgedeki insanların civardaki topladıkları taşları şekillendirmeleri sonucunda ortaya çıkardıkları muhteşem yapıt Mardin iline ayrı bir hava ve renk katmaktadır. Bu sebepten ötürü Mardin sokaklarının görülmesi ve gezilmesi bu yerlerden biridir.

22.Van – Van Gölü

Filmlere romanlara ve özellikle de efsanelere konu olan o esrarengiz canavarın yeri, mekanı. Van Gölü, rivayetleri ve doğal güzellikleriyle görülmeyi bekleyen yerlerden biridir.

23.Rize – Ayder Yaylası

Ülkemizde ve dünyada kaplıcaları ile nam salmış olan Ayder, Çamlıhemşin’e 15 km uzaklıkta bulunur.

24.Mersin – Ashab-ı Kefh Mağarası

Kur’an-ı Kerim, Kefh suresinde ismi geçen Yedi Uyuyanlar Mağarası, Mersin ilinin Tarsus ilçesinde bulunmaktadır. Burası her yıl binlerce ziyaretçi çekmektedir ve mağara sürekli olarak ziyaretçilerin ilgisini çekmiştir.

25.Antalya – Alanya

Mağara kenti olarak bilinen Antalya dünya üzerinde en ünlü Damlataş Mağarasını bünyesinde bulundurmaktadır ve her gün ziyaretçiler tarafından görülmektedir.

26.Elazığ – Harput

Elazığ şehir merkezine 5km uzakta duran Harput ilçesi içerisinde tarihi eserleri barındırmaktadır. Bu değerler Harput kalesi ve müzeleridir.

27.Bolu – Yedigöller

Yedigöller halk arasında bilinen isimdir ve bu ismi yine yörede yaşayan insanlar vermiştir. Dağlar arasında zaman içerisinde oluşan göller tamamen doğal olmakla beraber dağlar ile ayrı bir güzellik sergilemektedir.

28.Çanakkale – Gelibolu

Çanakkale-boğazı

Birinci Dünya Savaşı hakkında bilgiler edinmek ve taşıdığı izleri görebilmek için ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir. Ve burada bulunan Çanakkale Şehitliği görülmeye değerdir.

29.Gaziantep – Nizip

Nizip ilçesi içerisindeki antik şehir, Roma imparatorluğu döneminden kalma kalıntılarını bizlere bırakarak doğal güzellikler oluşturmaktadır.

30.Kars – Tarihi Kalıntılar

Kars ilinde bulunan birçok kilise, kervansaray ve camiiler tarihin kalıntıları olarak ayakta durmaktadır.

31.Artvin – Sahara Yaylası

Artvin ili Karadeniz bölgesinde bulunurken ayrıca ilin yarısından fazlası yaylalardan oluşur ve gerçek doğa manzarasını bünyesinde barındırır.

32.Karabük – Safranbolu

Karabük iline bağlı olan Safranbolu tarihi evler bakımından görülmeye değerdir. Ayrıca Safranbolu ilçesi UNESCO tarafından korunma altına alınmıştır.

33.Batman – Hasankeyf

hasankeyf-batman

Mardin ve Batman arasında bulunan Hasankeyf, konumu itibari ile kültürlerin dönem noktasını oluşturmaktadır.

34.Ankara – Hacı Bayram Camii ve Çevresi

Hacı Bayram Camii ve Çevresi eski Ankara evlerini içerisinde barındırmakla beraber ayrıca Hamamönü de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

35.Erzincan – Kemaliye

Erzincan ili Kemaliye ilçesi içerisinde barındırdığı doğası ve mimari görünümü sayesinde ayrı bir güzelliğe sahiptir.

36.Kütahya – Şehir Merkezi

Kütahya ili merkezinde bulunan tarihi camiler, yapıldığı dönem içerisinde uygulanan çini işlemeleri harika resim olarak karşımıza çıkmaktadır ve bu motiflerin işleyişleri halen bile ilgi çekmektedir.

37.Eskişehir – Porsuk Çayı

Eskişehir içerisinde bulunan Porsuk Çayı son yıllarda restore edilmesiyle beraber daha da güzelleşerek turist akınının oluşmasını sağlamaktadır.

38.Kilis – Ravanda Kalesi

Kilis ilinde bulunmakta olan Ravanda Kalesi tarihin geçmişine ışık tutarak birçok ziyaretçiyi yine bu tarihe çekmektedir.

39.Osmaniye – Aşırı Kalesi

Osmaniye’nin simgesi haline gelen Aşırı kalesi, dikili taşlardan oluşmaktadır. Oldukça güzel görünüm veren kale ayrıca tarihi değerleri de kapsamaktadır ve birçok kişi tarafından güzelliği ve manzarası seyre doyum vermemektedir.

40 Diyarbakır – Tarihi Kalıntıları

sur-diyarbakir

Medeniyetin ilk yerleşim yerlerinden olan Diyarbakır ili ve ilçelerinde tarihten kalma birçok doğal güzellikler bulunur. Bunların en başlıca bilineni ise Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri olarak kayıtlara geçmektedir. Ayrıca kentin tarihi yapıyla inşa edilmesi sebebiyle şehir merkezinde bile tarihten kalma yerler, hanlar, pasajlar bulunmaktadır. Özellikle geçen yıl UNESCO tarafından koruma altına alınan Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri tarihe ışık tutarken ayrıca Surların karşısında bulunan On Gözlü Köprüsü de tarihi değerlerin başında gelmektedir.

Yazar: Mehmet Parlak