Kasımiye medresesi nerede

içerik

Anadolu toprakları birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Binlerce yıllık geçmişiyle tarih kokan Anadolu topraklarında Osmanlı döneminin en nadide eserleri de heybetli bir şekilde varlığını devam ettiriyor. Mardin binlerce yıllık tarihiyle Türkiye’nin önemli turizm mekanlarından biridir. Mardin’de yer alan birçok medreseden biri olan Kasımiye Medresesi de bu ilimizin sınırları içinde bulunuyor. İşte, Kasımiye Medresesi;

Kasımiye Medresesi, Mardin’in güney batısında bir tepenin altındadır. Akkoyunlu hükümdarı Cihangir oğlu Kasım Padişah, Mardin’e atandığı zaman şehrin onarımı için sıkı bir çalışma başlatır. 1469 yılında yaptığı çalışmaları taçlandıran medreseyi de inşa ettirmiştir. İki teras üstüne iki katlı medrese, cami ve türbe şeklinde inşa edilmiştir.

Yaklaşık 550 yıllık bir geçmişe sahip olan Kasımiye Medresesi, nakış gibi süslenmiş her köşesiyle ilim ve irfan yuvası olarak düşünülmüş. Duvarlarında tıp ve astronomi bilimlerine ait simgelerin bulunduğu Kasımiye Medresesinde, Dini ilimlerin yanı sıra Fenni ilimler de öğretilmiş.

Medresenin avlusunda yer alan havuz, suyun akışı ile birlikte doğumdan ölüme kadarki insan hayatını tasavvufi bir şekilde betimlemektedir. Medresenin mimarisi öyle tasarlanmış ki, gün doğumundan batımına kadar güneş ışığından bütün dersliklerin faydalanması sağlanmış. Dersliklerin kapısı öğrenciler girerken başlarını eğsinler, hocalarına hürmette kusur etmesinler diye 1 metreden biraz fazla yükseklikte yapılmış. Bu muhteşem tarihi eseri görmenizi özellikle tavsiye ederiz.