Antalya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Doğal Mekan

Antalya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Doğal Mekan

antalya

Turistik yerleri bakımından olsun doğal güzellikleri bakımından olsun Antalya ilimiz gerçekten Türkiye’de en çok ilgi duyulan şehirlerin başında gelir. Antalya tatil cenneti olarak bilinmesine karşın kişiler akıllarında tatil kelimesine cevap ararken bile ilk akla gelen şehir olmaktadır. Antalya şelaleleri, gölleri, yaylaları ve nehirleri bakımından çok zengin doğa harikasını içerisinde barındıran en güzel illerimizden biridir. Antik kentleri bakımından, hamamları bakımından ve tarihi açısından büyük ilgi duyulan şehirlerin başında gelir ve Antalya’da en çok ilgi duyulan ve Antalya’da mutlaka görülmesi gereken 7 doğal mekan hangileridir sırasıyla açıklayalım.

 

  1. Antalya Düden Şelaleleri

 

Antalya Düden Şelaleleri hem Antalya ilinin hem de Türkiye’nin en güzel doğal miraslarından biridir. Bu doğal güzellikler dünyanın neredeyse her yerinden gelen turistlerin oldukça ilgisini çekerek ziyaretçi akını sağlamaktadır. Hem ülke hem de şehrin ekonomisi üzerinde oldukça etkiler saçan Düden şelaleleri Antalya merkezine 7km uzaklıktadır.

  1. Antalya Manavgat Şelalesi

 

Manavgat ilçesi sınırları bulunurken ilçenin merkezine 3kilometre uzaklıkta bulunur ve oldukça geniş alanı kapsamaktadır. Antalya’nın doğal şelalelerinin bir diğeri de Manavgat şelalesidir ve 1984 tarihinde, Oymapınar Barajı ile birleştirilmiştir. Çevresinde ziyaretçiler için mesire ve birçok piknik alanı bulunmaktadır. Ayrıca belirli yerlerinde kişiler için lokantalar da kurulmuştur.

  1. Antalya Kurşunlu Şelalesi

 

Doğal şelalelerden bir diğeri olan Kurşunlu Şelalesi çevresi ziyaretçiler tarafından bir süre boyunca gezilip görülebilmektedir. Antalya ile Isparta yolu arasında bulunan şelale 18m yüksekliğindedir. Şelalenin içerisinden geçen bir kanyon da bulunmaktadır. Çürümesi 1986 tarihinde yapılan restorasyon ile yenilenirken çevresine piknik yerleri, çocuklar için oyun parkları ve birçok eğlence mekanları kurulmuştur.

  1. Antalya Karain Mağarası

 

Antalya merkeze bağlı doğal güzellik olan Karain Mağarası merkez ile arasında 30kilometre mesafe bulunurken ülkemizin en doğal mağaralarından biri olarak bilinir. Ayrıca bu mağaranın deniz ile arasındaki mesafesi yaklaşık olarak 450 metre uzunluğunda, ova ile arasında bulunan yükseklik ise 160m olarak bilinir. Mağaranın tarihi oldukça eski tarihlere dayanmaktadır ve burada bulunan tarihi eserlerin birçoğu Antalya Müzesi’nde sergileniyor.

  1. Antalya Damlataş Mağarası

 

Alanya ilçesinde bulunan Damlataş Mağarası ilçenin deniz kıyısına yakın yerdedir ve ilçe ile olan mesafesi 13kilometredir. Mağaraya adım atılır atılmaz kişileri 50m uzunluğunda bir geçit beklemektedir ve 14 metre genişliğindedir. Ayrıca mağaranın yerden yüksekliği 15 metre uzunluğundadır ve bu yükseklik ziyaretçilerin ilgisini büyük oranda çekmektedir. Mağara içerisinde 15 bin yıla kadar eskiyen sütunlar bulunmaktadır ve bu mağara iki katlı bir mağaradır. Her iki katı arasında bulunan mesafe ise 200 metredir ve Damlataş Mağarasının astım hastalığına iyi geldiği halk arasında yaygın bir şekilde söylenilen bilgilerin arasındadır.

  1. Antalya Dim Mağarası

 

Dim Mağarası, Alanya ilçesinde bulunur. Yaklaşık olarak yerin 330metre aşağısında bulunan bu mağara birçok sarkıt, sütun ve dikit barındırmaktadır. Dim mağarası yıl boyunca yerlilerin ve turistlerin ziyaretine açıktır.

  1. Antalya Ovacık Yaylası

 

Antalya ilinin Serik ilçesinde bulunan Ovacık Yaylası, 36kilometreye kadar uzana bilen yeri kapsamaktadır. Bitki örtüsü maki olan yaylanın her yerinde çam ağacı kokusu çok keskin bir şekilde algılanmaktadır.