4.5G teknolojisi girişimcilere yeni iş fikirleri yaratacak

4.5G teknolojisi girişimcilere yeni iş fikirleri yaratacak

4.5G için geri sayım başladı. Türkiye’de internet hızı henüz istenen seviyede değil. Yeni altyapı yatırımlarıyla internetin hızlanması ve hem gündelik hayatımızda hem de iş dünyasında çok şeyin değişmesi bekleniyor.

İNTERNETE erişim hızı demek artık bilgiye erişim hızı demek. Kullanılan internet bağlantısının hızı uzun zamandır dünyada gelişmişlik göstergesi olarak kabul ediliyor. Türkiye’de henüz bu hız istenen seviyede değil. Ancak, son yıllarda fibere ve yeni nesil kablosuz iletişim ağlarına yapılan yatırımlar sayesinde internet hızında kayda değer bir artış var. 4.5G’nin hayatımıza girmesiyle birlikte bu hızın daha da artması ve hayatımızda köklü değişikliklerin olması bekleniyor.

4.5G-teknolojisi

 

 

 

 

 

 

45 ülkede var

Küresel Mobil Tedarikçiler Birliği (GSA) verilerine göre, şu anda 4G’yi 143 ülke kullanıyor. Dünya çapında 422 GSM operatörü 4G hizmeti veriyor, 638 operatör ise 181 ülkede çalışmalarını sürdürüyor. 2015 yılının ilk çeyreği sonu itibariyle dünya çapında 635 milyon 4G abonesi olacağı tahmin ediliyor. Teknik adı “IMT-Advanced” veya “LTE-Advanced” olarak adlandırılan 4.5G teknolojisini, dünya çapında 45 ülke şu an itibariyle aktif olarak kullanıyor. Maksimum hızı 300 Mbps’ye kadar çıkan bu teknolojiyi sunan 88 operatör bulunuyor.

Dünyanın önde gelen içerik dağıtım şirketlerinden Akamai’nin hazırladığı rapora göre, internet hızı dünya çapında artıyor. Rapora göre, geçen yılın son çeyreğinde Türkiye’deki ortalama internet hızı 5.8 Mbps oldu. Bu değer bir önceki çeyreğe göre yüzde 3.9’luk bir artış anlamına geliyor. Yıllık bazdaki ortalama internet hızı artışı ise yüzde 44 oldu. Türkiye’de internet hızının üst noktası ise son çeyrekte 33.7 Mbps oldu. Rapordaki bir diğer bilgiye göre, Türkiye’deki internet bağlantılarının yüzde 63’ü 4 Mbps’nin üstünde hızlara sahip. Yani abonelerin yarısından daha fazlasının hızı 4 Mbps ve üstündeki rakamlardan oluşuyor. İnternet abonelerinin sadece yüzde 3.5’inin hızı 15 Mbps’in üstünde değerlere sahip. Rapora göre, Türkiye’deki ortalama mobil internet hızı ise geçen yılın son çeyreğinde 4.6 Mbps oldu.

4.5G, 10 KAT ARTIŞ GETİRECEK

Artan fiber yatırımları ve akıllı telefon ve tabletlerdeki mobil internet hızını en az 10 kata kadar artıracak yeni iletişim teknolojisi 4.5G’nin hayata geçmesiyle bu hız artışı devam edecek. Ancak 4.5G’nin sağlıklı bir şekilde hayata geçebilmesi için yüksek performanslı altyapılara ihtiyaç bulunuyor. 4.5G ve fiber optik birbirini tamamlayan, birbirine güç veren iki teknoloji ve fiber 4.5G, 5G gibi yeni nesil mobil teknolojilerin olmazsa olmazı. Fiber yatırımlara geçmeden önce 4.5G teknolojisinin ne olduğunu açıklamakta fayda var.

4.5G TAM OLARAK NEDİR?

Dördüncü nesil kablosuz iletişim ağlarına genel olarak 4G adı veriliyor. Ülkemizdeyse 4G’nin daha gelişmiş bir sürümünün (LTE Advanced) kullanılacak olması nedeniyle, 4G yerine 4.5G kavramı kullanılıyor. Standart 4G bağlantısı, lOOMbps hıza ulaşabilirken 4.5G, 300Mbps (saniyede 37.5MB) ve üzerine ulaşabiliyor. Şu anki 3G şebekesi, yoğunluğun olmadığı zamanlarda 20-25Mbps’lik hızlara ulaşabiliyor. Bunu biraz açmak gerekirse; 3G ile 30 saniyede müzik indirirken 4.5G ile bu süre 1 saniyeye düşecek. Örneğin, oyun yüklemek 3G’de 3 dakika sürerken 4.5G’de 15 saniyede bu mümkün hale gelecek. Tabii bu hızların hepsi, baz istasyonundaki o anda bulunan aktif kullanıcı sayısına ve kullanılan veri kapasitesine göre değişiklik gösterecek.

“DAHA FAZLA İŞ MOBİL OLACAK”

Dahası da var elbette. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz’den aldığımız bilgilere göre, 4.5G sayesinde tüketicilere daha yüksek veri hızları, daha düşük gecikme süreleri sunmak mümkün olacak. Bu sayede bulut servislerinden mobil cihazlar üzerinden video izleme deneyimine, akıllı ev ve şehir altyapılarından mobil ofislere, yüksek boyutlu dosyaların paylaşılmasından mobil sağlık ve mobil eğitim servislerine kadar çok farklı sektörlerde büyük değişimler yaşanacak. Nesnelerin interneti döneminde her geçen gün daha fazla makinenin birbiri ile konuşması, daha yüksek veri transfer kapasitesi ve düşük gecikme süreleri gerektirirken, 4.5G teknolojisi akıllı şehirlere giden yolda ihtiyaç duyulan yüksek veri trafiğini rahatlıkla karşılayabilecek. Düşük gecikme süreleri, şirketler için de kritik öneme sahip. Bu sayede özellikle sahada faaliyet gösteren çalışanları olan şirketlerin gerçekleştirdikleri işlemlerin süresi kısalacak, dolayısıyla müşteri memnuniyetleri de yükselecek. Kuruöz, “Kısacası 4.5G teknolojisi ile önümüzdeki yıllarda çok daha fazla işin mobil olarak yapılabilmesini mümkün hale getirecek, müşterilerin mobil cihaz kullanım alışkanlıkları dönüşecek” diyor.

VERİMLİLİK ARTIŞI

Birey ve kuramların hayatını daha sorunsuz bir internet deneyimiyle zenginleştirecek olan 4.5G teknolojisi, daha hızlı ve rekabetçi iş süreçlerinin de mimarı olacak. Firma olarak 18 ülkede 4G, 12 ülkede ise 4.5G hizmeti verdiklerini aktaran Vodafo-ne Türkiye icra Kurulu Başkan Yardımcısı Haşan Süel, “Özellikle gecikme süresinin kısalmasıyla, online işlem ve faaliyetler gerçek zamanlı yapılabilecek.

Bu da iş süreçlerinde önemli ölçüde verimlilik artışını, rekabet-çiliği ve maliyet avantajını beraberinde getirecek. îş dünyası, daha akıllı ve yenilikçi iş yapma biçimlerini benimseyerek dijitalleşme-yi mümkün olan en hızlı şekilde gerçekleştirecek” diyor.

4.5G ile M2M (cihazlar arası iletişim) alanında da önemli değişiklikler olacak. Bu da aynı zamanda daha büyük bir bağlantı ekonomisine hayat verecek. 4.5G destekli M2M sayesinde, iş süreçlerinin hızlanması, akıllı kentlerde yaşama geçiş, eğitimden sağlığa, tarımdan belediyeciliğe birçok alanda verimlilik artışı mümkün olacak. Diğer yandan, 4.5G, yüksek performanslı bulut platformlarına erişim, ses ve görüntü akışı gibi hizmetlerde kullanıcı deneyimini önemli ölçüde artırırken, sağlık, güvenlik ve eğitim gibi alanlarda yenilikçi uygulamalar sunulmasına imkân tanıyor. Bulut çözümleri sayesinde tüm çalışanlar cihazdan ve lokasyondan bağımsız çalışma imkanına erişecek; esnek çalışma imkanlarıyla verimlilik artışı sağlanacak. Süel’e göre, 4.5G teknolojisiyle birlikte, mobil teknoloji kullanımındaki artışa bağlı olarak mobil uygulamalara olan ilginin artması sonucu yeni iş fırsatları sunan “uygulama (application) ekonomisi” de canlanacak.

GİRİŞİMCİLERE YENİ KAPILAR AÇACAK

4.5G teknolojisi, yeteneği daha da artırılmış bir ağ altyapısını temsil ediyor ve 5G’ye-geçişi mümkün kılıyor. “4.5G teknolojisini sadece hız ile tanımlamak işi çok basite indirgemek olur. 4.5G’nin sosyal hayatımızı nasıl dönüştüreceğini ise zaman içerisinde göreceğiz” diyen Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, 4.5G teknolojisinin, yapay zekâdan sanal gerçekliğe uzanan heyecan verici yeni nesil uygulamaların yaygınlaşmasını sağlayacağını ve özellikle girişimcilik ve inovasyon anlamında çok büyük kapılar açabileceğini söylüyor. 4.5G teknolojisinin sunacağı eşsiz mobil internet deneyimi iş dünyasında, medyada, dijital reklamcılıkta da yeni kapılar açacak.

TELEFON PAZARINA ETKİSİ

4.5G’yi kullanabilmek için her şeyden önce 4.5G’ye uyumlu akıllı telefonlarımızın ve buna uyumlu SİM kartlarımızın olması gerek. Bu teknolojiden yararlanmak için 4G özellikli telefonlar kullanılacak. 4G’li telefonlar 2014’den beri satılıyor. Şu anda ülkemizde 6 milyonun üzerinde bu özellikte telefon var. Türkiye’de yılda 15 milyon adet cep telefonu satılıyor. Bu yıl ise 10 milyona yakın 4.5G özellikli telefon satılması bekleniyor.

General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Golcü, 4.5G ile akıllı telefon satışlarının yüzde 15-20 civarında artacağım düşünüyor. Golcü, iki yıldır General Mobile ürünlerinin 4.5G LTE teknolojisini desteklendiğini, yeni ürünlerin ise hem 4.5G hızında internet hem de CA (Carri-er Agregation) destekleyecek şekilde tasarlandığı bilgisini veriyor.

ASUS Sistem Iş Grubu Türkiye Ülke Müdürü Bora Aras ise, “Firma olarak yeni akıllı telefon ürünlerimizi zaten 4.5G destekli olarak piyasaya sürdük. Akıllı telefon ailemizin yeni üyesi Zenfone 2 de LTE yani 4.5G teknolojisine uyumlu olarak Türkiye’de satışa sunuldu” diyor.