Ülkemizde Pirinç Nerelerde Hangi Bölgelerde Yetiştirilir?

Ülkemizde Pirinç nerelerde,Hangi Bölgelerde yetiştirilir

images

Türkiyede Pirinç üretimi Derken Tosyanın adını anmadan geçmek bence hata olur. Yazımızda Türkiyede Pirinç Yetiştirilen yerleri yazarken en sona Kastamonuyu bıraktık.Ama aslında Kastamonuda bildiğim kadarı ile Sadece Tosyada Pirinç üretimi Yapılır. Bir gün yolunuz bu taraflara düşerse Tosyada Mola verip Sarıkılçık Pirinci veya Yaşar Pirinci almanızı Öneririm.

Dünya pirinç üretiminde ilk sırayı Çin, Hindistan, Bangladeş, Endonezya, Tayland alır. ABD, Vietnam, Brezilya, Filipinler de öbür önemli üreticilerdir. Üretilen yıllık pirinç miktarı 500 milyon ton’dur. Türkiye’de tahıl üretimine ayrılmış yaklaşık 14 milyon hektarlık tarım alanının 53 bin hektarında pirinç ekimi yapılır.

Türkiye’de üretilen pirinç üretimi yaklaşık 165 bin ton’dur. Başlıca pirinç üretim alanları Marmara, Karadeniz ve Ege bölgelerindedir. En çok üretim yapılan iller ise başta Edirne olmak üzere, sırasıyla Çorum, Samsun, Sinop, İzmir, Manisa, Balıkesir ve Kastamonu‘dur. Bazı yıllarda üretilen ürün, gereksinmemizi karşılamadığından, özellikle ABD, İtalya, Mısır, Pakistan ve Avusturalya’dan azımsanmayacak miktarda pirinç ithal edilmekte’dir